
Китай провів успішні випробування першого у світі промислового торієвого ядерного реактора на розплавлених солях.
Установка потужністю 2 МВт у пустелі Гобі працює з червня 2024 року. Китайські інженери вже продемонстрували можливість перезавантаження палива у неї без необхідності зупинки реактора. Торій у якості ядерного палива представляє серйозну альтернативу урану, оскільки взмозі давати більш чисту і безпечну енергію з мінімальною кількістю відходів і без потенційного ризику створення ядерної зброї.
За даними Всесвітньої ядерної асоціації, запаси торію у тричі перевищують розвідані запаси урану, а процес виробництва та розповсюдження ядерної зброї за рахунок торієвого реактору занадто складний, щоб створювати відповідні ризики. Реактор у пустелі Гобі працює на фториді торія, який розчиняють у розплавлених фторидних солях.
Оскільки ці солі також виконують функцію теплообміну, переносячі тепло і охолоджуючи реактор, зникає ризик розплавлення активної зони. Навіть у разі витоку або масштабної аварії розплавлене паливо охолоне, застигне і запобігатиме масштабному розповсюдженню радіації.
Теоретично торієвий реактор представляє більш безпечну і стабільну систему, здатну працювати за умов атмосферного тиску. Це дозволяє робити тонші труби, менш щільні захисні конструкції, та не створює ризиків катастрофічної відмови.
Торій досліджують з 20-х років минулого століття. У США займались вивченням конструкції реактора на розплавлених солях у 1940-1950-х роках, однак згодом відмовились від цього на користь використання урану. За словами керівника проєкту Сюя Хунцзе, китайські науковці ретельно вивчали описи експериментів з торієм, які проводились у США.
«США залишили свої дослідження загальнодоступними, очікуючи відповідного наступника. Ми були цим наступником. Ми освоїли кожну техніку з літератури, а потім просунулися далі», — пояснює Сюй Хунцзе.
У Китаї є відомі родовища, включаючи багату торієм шахту у Внутрішній Монголії, яка, як стверджують вчені, теоретично може забезпечити країну енергією на десятки тисяч років. Реактор також уникає одного з найбільших головних болів ядерної енергетики — відходів.
Наразі китайські науковці вже працюють над аналогічним торієвим реактором потужністю у 10 МВт, який має запрацювати на повну потужність вже з 2030 року. Окрім Китаю наразі перспективи використання торієвих реакторів вивчають в Індії, Норвегії та США.
Google стає ядерним гігантом — компанія уклала угоду з розробником модульних реакторів
Джерело: ZMEScience
Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украінською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: