Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений наприкінці 2021 року парламентом закон, який передбачає створення нового регулятора у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та поштового зв’язку. Про це повідомила пресслужба Мінцифри.
Державним регулюванням вищезгаданих сфер займеться Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку. Це той самий новий телеком-регулятор за пів мільярда гривень на заміну НКРЗІ.
Необхідність створення «НКРЗІ 2.0» в уряді раніше пояснювали гармонізацією українського законодавства із європейськими вимогами. Діяльність НКРЗІ регулюється законом України «Про телекомунікації», чиї положення лише частково відповідають вимогам загальноєвропейського законодавства.
«Ухвалення цього закону — це ще один важливий крок для входу України в Єдиний європейський цифровий ринок, оскільки сфера електронних комунікацій є основою для розвитку цифрових послуг. Єдиний цифровий ринок з ЄС для України надасть нові можливості доступу до онлайн-ринків та е-послуг країн ЄС. Спростить приєднання до єдиних правил для вільного транскордонного поширення онлайн-послуг та платежів тощо»
Мінцифра
Чинні члени регулятора продовжуватимуть виконувати обов’язки до моменту закінчення строку повноважень, після чого відбудеться «прозорий» конкурс.
В Мінцифрі зазначають, що нова комісія контролюватиме якість послуг, які надають оператори, та сприятиме покращенню покриття швидкісного інтернету та мобільного зв’язку в Україні. Зокрема, перераховуються наступні завдання, які ставляться перед новим регулятором:
- визначати населені пункти без фіксованого інтернету, мобільного зв’язку та буде моніторити надання таких послуг;
- здійснювати позасудове врегулювання спорів між споживачами та операторами/провайдерами, а також позасудове врегулювання спорів щодо доступу до інфраструктури;
- здійснювати державний нагляд за діяльністю операторів/провайдерів та надавачів поштових послуг;
- накладати регуляторні зобов’язання на постачальників електронних комунікаційних послуг зі значним ринковим впливом;
- застосовувати адміністративно-господарські санкції.
Від ухвалення цього закону також залежав інший важливий для галузі закон — «Про електронні комунікації».