Статті Пристрої 04.05.2023 о 13:00 comment views icon

Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-01_11-27-50-3-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-01_11-27-50-3-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-01_11-27-50-3-96x96.jpg

Павло Чуйкін

Заступник головного редактора, керівник відділу оглядів

Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Цю статтю написано волонтерським проєктом People’s Project. Вони збирають гроші для потреб ЗСУ. Зверніть увагу на їхній прозорий онлайн-сервіс для збору пожертвувань.

В Україні триває війна. Однією з загроз для нашої армії та мирних мешканців, на деокупованих територіях, є невідомі мінні поля та вцілілі боєприпаси, які залишилися після бойових дії. Саме тому, міношукачі стали важливим елементом в роботі наших військових та ДСНС.

В цій статті надамо інформацію про міношукачі, пояснимо їх принцип роботи, розглянемо різновиди та типи, а також розповімо про історію створення цих пристроїв.

Зміст

Що таке міношукач?

Міношукач – пристрій для пошуку та виявлення мін та інших вибухових пристроїв. Останні можуть бути під землею, на поверхні або в прибережних водоймах. Міношукачі широко застосовуються при гуманітарному розмінуванні, рятувальних роботах, археологічних дослідженнях тощо. Вони стали невіддільною частиною сучасного світу.

Історія створення міношукача

Перші міношукачі з’явилися під час Першої світової війни, коли було необхідно швидко та ефективно виявляти та розмінувати міни. У 1914 році британський інженер Герберт Томас Террі придумав пристрій, який використовував бурову свердловину та спеціальну раму для виявлення мін. Цей пристрій був не дуже ефективним, але заслуговував на увагу як перший крок у створенні міношукачів.Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

У 1920-х роках у США створили перші металодетектори, які використовувалися для виявлення металевих предметів, включаючи міни. Згодом, у 1930-х роках у Великій Британії зробили перші контактні міношукачі, які використовувалися для виявлення мін на поверхні землі.

Онлайн-курс "CRM-стратегія" від Laba.
Прокачайте комплексне бачення CRM маркетингу, щоб покращити клієнтський досвід і збільшити конверсію.Навчіться вимірювати активність клієнтів та ефективність програм лояльності.
Детальніше про курс

Під час Другої світової війни міношукачі стали ще важливішими, оскільки міни стали ширше використовуватися в обороні. Німеччина була лідером у створенні міношукачів та мінорозкладальних машин. Це дозволяло їй швидко та ефективно розмінувати свої території. Водночас союзники створювали власні міношукачі, які використовували різні технології, включаючи радіовізійні та магнітні міношукачі.

У 1950-х роках з’явилися перші неконтактні міношукачі, які використовували радіохвилі та інфрачервоні промені. Згодом, у 1970-х роках світ побачили хімічні міношукачі, які виявляли міни на основі їх хімічних властивостей та реакцій.

Сучасні моделі використовують різні технології та методики, що дозволяють виявляти міни з різними параметрами та характеристиками. Українські виробники міношукачів також активно впроваджують нові технології та створюють нові типи міношукачів.

Через війну в України, міношукачі стали дуже важливими для створення безпеки в зоні бойових дій та розмінування територій після них. Міношукачі постійно використовуються нашими військовими та Державною службою з надзвичайних ситуацій (ДСНС) для пошуку мін на окупованих територіях.

Принцип роботи міношукачів

Міношукачі виявляють різні видів сигналів, що відбиваються від мін або вибухових пристроїв. Зазвичай це електромагнітні, акустичні або інфрачервоні сигнали. Основні елементи міношукача: датчики, приймачі та оброблювачі сигналів.

Онлайн-курс "CRM-стратегія" від Laba.
Прокачайте комплексне бачення CRM маркетингу, щоб покращити клієнтський досвід і збільшити конверсію.Навчіться вимірювати активність клієнтів та ефективність програм лояльності.
Детальніше про курс

Датчики відповідають за виявлення сигналів, приймачі дають їм посилення, а оброблювачі сигналів допомагають відрізнити корисні сигнали від шумів та показувати інформацію на екрані міношукача або передавати звукові сигнали до навушників.

В найпоширенішому типі міношукача активним елементом є електромагнітна котушка. Вона передає змінне електромагнітне поле від котушки до об’єкта, який потрібно виявити, та отримує відгук від нього.Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Під час роботи металодетектора електричний струм протікає через котушку, що генерує електромагнітне поле. Воно поширюється до землі та об’єктів в ґрунті. Якщо під час передачі поля на шляху знаходиться металевий предмет, він збурює магнітне поле, створене котушкою. Це викликає зміну електричного струму, який протікає через котушку, та генерує відгук у металодетекторі.

Відгук генерується в залежності від розміру, форми та складу матеріалу об’єкта. Наприклад, великі металеві предмети генерують більший відгук, ніж тонкі, які мають маленький металевий об’єм. Також, предмети з різним складом металу можуть генерувати різний відгук. Це дозволяє металодетектору ідентифікувати різні металеві предмети.

Різновиди міношукачів

Міношукачі поділяються на кілька типів в залежності від принципу роботи та способу виявлення мін.

Металодетекторні міношукачі

Металодетекторні міношукачі — пристрої, що виявляють різні металеві об’єкти: міни в ґрунті або під поверхнею. Вони працюють на основі електромагнітного поля, яке генерується котушкою міношукача.

Принцип роботи такої моделі в передачі змінного електромагнітного поля від котушки до ґрунту. Якщо в зоні впливу цього поля знаходиться металевий об’єкт, він наводить у себе електромагнітний відгук, який потім отримує котушка. Цей сигнал аналізується міношукачем, і якщо він відповідає характеристикам міни, пристрій сповіщає оператора звуковим або візуальним сигналом.

Металодетекторні міношукачі мають ряд переваг: простота використання, доступність та висока чутливість до металевих об’єктів. Однак вони мають й недоліки: неможливість виявляти міни з неметалевим корпусом та дають хибні сигнали від інших металевих предметів. Цей тип міношукачів широко використовується для розмінування, пошуку металевих предметів та археологічних досліджень.

Garrett ACE 400Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Garrett ACE 400 – популярний металодетектор для початківців та користувачів середнього рівня. Ця модель пропонує високу чутливість та глибину пошуку, а також ряд корисних функцій.

 • Частота 10 кГц
 • Звукова та візуальна ідентифікація цілей
 • Підсвічування екрана
 • Водонепроникна котушка 8,5″ x 11″ DD
 • Підтримка регулювання налаштувань ґрунту

Переваги Garrett ACE 400 включають доступність, надійність та простоту використання. Однак, він може мати меншу глибину пошуку порівняно з висококласними моделями.

Fisher F75Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Fisher F75 – потужний металодетектор для середнього та досвідченого рівня користувачів. Ця модель пропонує відмінну глибину пошуку, високу чутливість та підвищену дискримінацію цілей.

 • Частота 13 кГц
 • Багаторівнева ідентифікація цілей
 • Динамічне налаштування ґрунту
 • Водонепроникна котушка 11″ DD
 • Функція Pinpoint для точного визначення місцеперебування цілей

Переваги Fisher F75 включають високу продуктивність, точність та можливість працювати в складних умовах ґрунту. Однак, вартість цієї моделі може бути дещо вищою порівняно з іншими металодетекторами.

Minelab GPX 5000Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Minelab GPX 5000 – професійний металодетектор, що використовує технологію Pulse Induction (PI) для пошуку золота та інших дорогоцінних металів на великих глибинах.

 • Частота 1-100 кГц
 • Висока чутливість та глибина пошуку
 • Функції Ground Balance та Gain Adjust для налаштування роботи в різних умовах ґрунту
 • Великий LCD-дисплей з візуальною ідентифікацією цілей
 • Функція Iron Reject для відсіювання металевих предметів з високим рівнем заліза

Переваги Minelab GPX 5000 включають високу чутливість та глибину пошуку, надійність та можливість роботи в різних умовах. Однак, ця модель відноситься до висококласних, тому дорого коштує. Враховуючи різні функції та можливості кожної моделі, користувач може вибрати металодетектор, який найкраще відповідає його потребам та бюджету.

Нелінійні міношукачі

Нелінійні міношукачі — вид міношукачів, які використовують нелінійні джерела радіохвиль. Вони працюють на основі нелінійного радіолокаційного детектування (NLJD). Воно передбачає генерування радіохвиль на декількох частотах та аналіз відображених сигналів.

Нелінійні міношукачі можуть виявляти міни з неметалевим корпусом, бо зосереджуються на електронних компонентах, а не на металі. Це робить їх більш універсальними та ефективними в порівнянні з металодетекторними моделями.

Нелінійні міношукачі менш чутливі до перешкод: металевих предметів або мінералів, що знаходяться у ґрунті. Однак вони можуть видавати хибні сигнали від інших електронних пристроїв, що знаходяться поблизу, тому важливо вміти розрізняти сигнали від мін та інших джерел.

Selcom ST-170Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Нелінійний міношукач виробництва компанії Selcom Security. Цей пристрій використовує нелінійну радіолокаційну детекцію (NLJD). Особливістю ST-170 є його висока чутливість та спроможність працювати на відстані до 20 метрів від об’єкта. Продуктивність пристрою поліпшена використанням антени з двох елементів. Це дає більш точне виявлення.

REI ORION 2.4Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

REI ORION 2.4 – нелінійний міношукач, розроблений компанією Research Electronics International. ORION 2.4 пропонує високу чутливість та точність, а також регульовану потужність вихідного сигналу для оптимізації детектування в залежності від умов експлуатації.

Багатосенсорні міношукачі

Багатосенсорні міношукачі – вид міношукачів, які використовують комбінацію різних технологій виявлення. Ці пристрої можуть поєднувати металодетектори, нелінійні детектори, радарні системи та інші технології. Вони точно виявляють міни незалежно від їх типу, розміру та матеріалу корпусу. Багатосенсорні міношукачі мають декілька переваг порівняно з односенсорними пристроями:

 • Висока точність виявлення: завдяки комбінації різних технологій, багатосенсорні міношукачі можуть виявляти різні види мін: металеві, неметалеві та міниз низьким рівнем металу.
 • Менша кількість хибних сигналів.
 • Можливість адаптації до складних умов: багатосенсорні міношукачі можуть працювати в різних умовах:  забруднені ділянки, у воді або у гірській місцевості.

Однак, багатосенсорні міношукачі також мають недоліки:вища вартість та складність використання порівняно з металодетекторними або нелінійними міношукачами. Попри це, їхні переваги дають точніше та безпечне виявлення мін.

Застосування багатосенсорних міношукачів може включати такі сфери, як:

 • Військові операції
 • Гуманітарне розмінування
 • Природні катастрофи та аварії

Деякі приклади багатосенсорних міношукачів включають:

 • Міношукачі з комбінацією металодетектора та радарного пристрою: ці міношукачі можуть одночасно виявляти металеві міни за допомогою металодетектора та неметалеві міни за допомогою радарного пристрою.
 • Міношукачі з комбінацією нелінійного детектора та інфрачервоного сканера: ці міношукачі можуть виявляти електронні компоненти мін за допомогою нелінійного детектора та визначати теплове випромінювання мін або підозрілих об’єктів за допомогою інфрачервоного сканера.

Використання багатосенсорних міношукачів допомагає забезпечити точніше  виявлення мін та інших вибухонебезпечних предметів. Це значно знижує ризик для людей, для розмінування, для відновлення територій.

Ebinger UPEX 740MМіношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Високоякісний міношукач, який використовує великорозмірний металодетектор з підвищеною глибиною виявлення та стабільністю роботи. Він підходить для роботи в складних умовах, дає швидке виявлення мін та вибухонебезпечних предметів.

 • Великорозмірний металодетектор з підвищеною глибиною виявлення
 • Широка зона зондування для збільшення продуктивності
 • Регульована чутливість для оптимального виявлення різних видів мін
 • Стабільність роботи в умовах підвищеного рівня електромагнітних перешкод
 • Легка конструкція та простота використання

Vallon VMH4Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Універсальний міношукач з високою чутливістю та точністю виявлення, що використовує металодетектор з підтримкою GPS. Він підходить для різноманітних завдань: для військових та гуманітарних операцій з розмінування.

 • Висока чутливість та точність виявлення металевих мін
 • GPS-трекер для відстеження пройденої дистанції та маршруту
 • Автоматичне калібрування на місцеві мінералізації ґрунту
 • Легка конструкція та зручність в користуванні
 • Вбудована система діагностики для швидкого виявлення несправностей

CEIA CMD 2.0Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

Компактний та високоефективний міношукач, який використовує металодетектор з високою чутливістю та водонепроникністю. Ця модель розроблена для виявлення металевих мін і вибухонебезпечних предметів в різних умовах (суша, вода та болотисті місцевості).

 • Висока чутливість та точність виявлення металевих мін
 • Водонепроникна конструкція, що дозволяє працювати у воді на глибині до 3 метрів
 • Легка та компактна конструкція для зручності перенесення та використання
 • Широкий діапазон робочих температур від -20 до +60 градусів Цельсія
 • Вбудовані індикатори стану акумулятора та робочого режиму

Радарні міношукачі

Радарні міношукачі — вид міношукачів, які використовують радіохвилі. Основою їх роботи є принцип зондування ґрунту радіохвилями (Ground Penetrating Radar – GPR) і аналізу відображених від ґрунту сигналів.

Радарний міношукач передає високочастотні радіохвилі в грунт, які відбиваються від різних об’єктів та поверхонь. Відбиті хвилі назад до приймача міношукача, де вони аналізуються та перетворюються на зображення. Зображення дозволяє оператору бачити об’єкти та їх глибину, що сприяє виявленню мін та інших прихованих об’єктів.

Радарні міношукачі мають кілька переваг порівняно з іншими типами міношукачів:

 1. Здатність виявляти неметалеві міни: радарні міношукачі можуть виявляти міни з пластиковими або керамічними корпусами, які можуть уникнути виявлення металодетекторами.
 2. Виявлення мін на значних глибинах: радарні міношукачі можуть проникнути на більшу глибину, ніж більшість інших типів міношукачів, дозволяючи виявити міни, закопані на значній глибині.
 3. Точність зображень: радарні міношукачі дають змогу операторам отримати чіткі зображення об’єктів під землею, що полегшує виявлення та розмінування мін.

Однак радарні міношукачі також мають деякі обмеження, такі як вірогідність до спотворень сигналу через нерівномірність ґрунту, чутливість до електромагнітних перешкод та складність інтерпретації даних. Крім того, вони можуть мати вищу вартість порівняно з іншими видами міношукачів.

Попри ці обмеження, радарні міношукачі продовжують використовуватися в різних галузях, включаючи демінінг, археологію, геологічні дослідження та будівництво. Вони дозволяють безпечно та ефективно знаходити та розмінувати міни, забезпечуючи безпеку людей та розвиток інфраструктури.

У поєднанні з іншими технологіями, такими як металодетектори, нелінійні та багатосенсорні міношукачі, радарні міношукачі можуть значно поліпшити ефективність демінінгу та забезпечити більш точне виявлення та розмінування мін. 

GSSI SIR 4000Міношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

GSSI SIR 4000 є портативним, високопродуктивним радарним міношукачем з підземним зондуванням, відомим своєю точністю та надійністю. Ця модель є універсальною, оскільки вона сумісна з різними антенами GSSI, що дозволяє використовувати її для широкого спектра застосувань.

 • Висока роздільна здатність зображень для точного виявлення мін та інших об’єктів
 • Можливість зміни антен для різних глибин зондування
 • Інтуїтивний користувацький інтерфейс з різними режимами відображення даних
 • Легкий та портативний дизайн

MALÅ Easy Locator HDRМіношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

MALÅ Easy Locator HDR є швидким та простим у використанні радарним міношукачем, розробленим спеціально для виявлення об’єктів на невеликих глибинах. Ця модель пропонує високу точність та швидкість роботи в будівельних, комунальних та демінінгових застосуваннях.

 • Висока роздільна здатність зображень для детального виявлення об’єктів
 • Швидке зондування і обробка даних
 • Робота в режимі реального часу для оперативного виявлення мін
 • Сумісність з GPS для точного відстеження місця розташування мін

IDS Opera DuoМіношукачі: історія створення, які вони бувають, для чого потрібні та як вибрати правильну модель

IDS Opera Duo є інноваційним радарним міношукачем, який використовує двоканальну технологію зондування для забезпечення високої точності та стабільності. Ця модель підходить для використання в різних умовах та застосуваннях, включаючи демінінг та геотехнічні дослідження.

 • Двоканальна технологія зондування для підвищення точності виявлення об’єктів
 • Автоматичне налаштування параметрів зондування залежно від умов роботи
 • Відмінна роздільна здатність зображень та аналіз даних
 • Сумісність з різними антенами для широкого спектра застосувань
 • Вбудований GPS для точного мапування знайдених об’єктів

Особливості використання міношукачів

Залежно від умов та потреб, можна вибрати найефективніший тип міношукача. Успішне їх використання в різних умовах значно зменшує ризик для людей та дозволяє безпечно працювати з мінами.

Різні міношукачі мають свої переваги та недоліки, тому вибирати модель потрібно на основі специфіки задачі та умов роботи. 

Робота на суші

Виявлення мін у ґрунті. Виявлення мін у ґрунті — важлива задача, яка може допомогти зберегти життя та здоров’я людей. Для цього існують різні типи міношукачів, кожен з яких має свої переваги та недоліки.

Виявлення мін під настилами та будівлями. Для цієї мети використовуються різні типи міношукачів, зокрема нелінійні міношукачі, радарні міношукачі та інфрачервоні міношукачі.

Робота у воді

Виявлення мін у водоймах і прибережних зонах. Для цього використовуються різні методи, які залежать від умов території та глибини водойм.

Робота у важкодоступних місцях

Виявлення мін у лісових масивах, горах і руінах. Виявлення мін у лісових масивах, горах та руїнах є надзвичайно складним завданням, яке вимагає від операторів міношукачів високої мобільності та компактності обладнання.

Висновок

Значення міношукачів важко переоцінити. Різні типи та різновиди їхніх моделей дозволяють ефективно виявляти міни у різних умовах, дають максимальну безпеку для людей та навколишнього середовища. Сучасні міношукачі відіграють важливу роль у різних сферах діяльності: у військових операціях, гуманітарному розмінуванні, рятувальних роботах та археологічних дослідженнях. 

Наразі міношукачі дуже потрібні нашим військовим тому ви можете підтримати збір на закупівлю металошукачів для контрнаступу. Також зверніть увагу на інші збори


Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: