Статті Кіно 27.06.2023 о 14:00

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/InShot_20211019_133817124-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/InShot_20211019_133817124-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/InShot_20211019_133817124-96x96.jpg

Денис Федорук

Автор статей та рецензій

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

З 29 червня в кінотеатрах розпочнеться показ п’ятої, завершальної частини франшизи «Індіана Джонс» з підзаголовком «Реліквія долі». У цій статті ми вирішили пригадати, якими були попередники, та прослідкувати за тим, як розвивалася історія культового авантюриста і шукача пригод, що закохала у себе весь світ.

Передісторія

Історія Індіани Джонса бере початок у 1973 року. Саме пів століття тому, ще до виходу «Зоряних війн», Джорджу Лукасу прийшла ідея зняти фільм про пригоди авантюрного археолога Індіану Сміта. Своє ім’я персонаж отримав від собаки Лукаса, і цей нюанс потім дотепно обіграють у третій частині франшизи.

У роботі над створенням персонажу Лукас надихався як реальними археологами та мандрівниками, так і вигаданими особами, як, наприклад, герой Клінта Іствуда у класичних спагетті-вестернах. Тож Індіана Джонс являється збірним образом, що символізує одвічну жагу до пригод і небезпечні дослідження таємничих артефактів.

Після успіху «Нової надії» Лукас сховався від світу на Гаваях, де зустрів Стівена Спілберга. Той дуже хотів поставити фільм про Джеймса Бонда, але й ідея про Індіану Сміта йому сподобалась, тож режисери разом продовжили розробку проєкту, змінивши прізвище Сміт на Джонс. Згодом до них приєднався сценарист Лоуренс Кездан. Під час написання сценарію він надихався класикою на кшталт «Семи самураїв» Акіри Куросави. Остаточна версія скрипту була готова наприкінці 1979 року.

З цим матеріалом Лукас почав пошуки інвесторів та пропонував його різним студіям, адже у Lucasfilm не було достатньо коштів для самостійної реалізації задуму. В результаті йому вдалося домовитися з Paramount Pictures, і проєкт зрушив з мертвої точки. Творці зайнялися підбором акторів, і вже влітку 1980 року фільмування почалося.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Оригінальна трилогія

«Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега» / Raiders of the Lost Ark

Дата прем’єри: 1981
Бюджет: $18 млн.
Збори: $389 млн.
Рейтинг IMDb: 8,4

Дописи
Винищувач Путіністів: Оновлення 12, "Пригожинський дощ"
Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно
https://secure.gravatar.com/avatar/40ef4d1e0470c24b940ae28d70774925?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/40ef4d1e0470c24b940ae28d70774925?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://itc.ua/wp-content/themes/ITC_6.0/images/no-avatar.png

Semantic Overlord

автор

У дебютному фільмі головний герой, за завданням військової розвідки США, відправляється на пошуки Ковчега Заповіту. До цієї священної скрині Джонс повинен дістатися раніше, ніж нацисти та його колега-суперник Рене Беллок.

Автори без роздумів, одразу закидають глядача в гущину подій з серйозними випробуваннями для Індіани. Але початкові пригоди виявляться лише аперитивом, і цей троп постійно використовуватиметься у майбутніх фільмах.

Перша частина циклу вийшла на екрани у червні 1981 року. Авантюризм та харизма Інді прийшлися до душі як глядачам, так і критикам, тому стрічка мала шалений успіх. При бюджеті у $18 млн вона назбирала по всьому світі майже $390 млн, що було неймовірним показником. Також фільм отримав низку престижних нагород, зокрема п’ять «Оскарів» у технічних категоріях. Після Гана Соло Гаррісон Форд поповнив свою фільмографію ще однією визначальною роллю, яка в майбутньому буде стійко з ним асоціюватися.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Цікаві факти:

  • Кумедна сцена, в якій грізний суперник з шаблюкою викликає Інді на поєдинок, а той просто користується револьвером, спочатку задумувалася як складний з точки зору постановки бій. Але через хворобу Форда від цього задуму довелося відмовитись;
  • Величезна кам’яна куля, від якої доводиться тікати Джонсу, важила близько 100 кг та була зроблена зі склопластику.

«Індіана Джонс і Храм Долі» / Indiana Jones and the Temple of Doom

Дата прем’єри: 1984
Бюджет: $28 млн.
Збори: $333 млн.
Рейтинг IMDb: 7,5

Джордж Лукас від самого початку припускав «Індіану Джонса» як франшизу, але конкретних ідей щодо продовження у нього не було. У другому фільмі він хотів відмовитись від нацистів у кадрі та знову залучити Лоуренса Кездана, але той змушений був відмовитись від роботи через зайнятість. Тому замість Кездана Лукас покликав Вілларда Гайка та Глорію Кац, з якими вже співпрацював у комедійній драмі «Американські графіті».

Бюджет збільшився на $10 млн, та це було наслідком інфляції. Сама історія становила приквел до першої частини. Вона умістила в себе прямі алюзії на пригодницьку класику «Ганга Дін» (1939), а також передавала вітання «Джеймсу Бонду» та «Зоряним війнам».

Цього разу Джонсу довелося відправитися в Індію, щоб зустрітися з жорстокими служителями культу Калі та їхнім ватажком Молою Рамом, а, між іншим, спробувати мавпячі мізки на десерт.

А ще тут з’являються нові персонажі: майбутня дружина Спілберга Кейт Кепшоу у ролі співачки Вільгельміни Скотт та ще зовсім юний Джонатан Ке Кван, котрий отримав «Оскар» та «Золотий глобус» за участь у торішньому хіті «Все, завжди і водночас». Тон оповіді фільму істотно відрізнявся від попередника завдяки своїй похмурості, що сподобалось далеко не усім шанувальникам оригіналу. Втім, це не завадило стрічці зібрати хорошу касу та з часом також здобути культовий статус.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Цікаві факти:

  • Очевидне посилання до «Зоряних війн» це, звісно, назва шанхайського клубу «Обі Ван»;
  • Автори планували відзняти сцену перегонів на мотоциклах по Великій Китайській стіні, але уряд Китаю визнав цю ідею повною нісенітницею і не дозволив реалізувати задум. 

«Індіана Джонс і останній хрестовий похід» / Indiana Jones and the Last Crusade

Дата прем’єри: 1989
Бюджет: $48 млн.
Збори: $474 млн.
Рейтинг IMDb: 8,2

Інтенсівний курс від laba: Фінансовий директор.
Ефективне фінансове управління компанією.
Дізнатись про курс

Кінцева частина оригінальної трилогії ознаменувала повернення легковажного комедійного тону, а також нацистів-лиходіїв. Джордж Лукас та Стівен Спілберг зупинили свій вибір на сценарії Джефрі Боума. В результата Інді візьметься за пошуки Святого Граалю, а також свого батька Генрі Джонса-старшого, роль якого виконав Шон Коннері.

Персонаж Форда отримав невеличку передісторію. На початку творці показали цікавий флешбек, де фігурує юний Індіана Джонс у виконанні Рівера Фенікса — померлого старшого брата Хоакіна Фенікса. Також буде у героя і нове романтичне захоплення, що, як завжди, призведе до купи додаткових проблем. В цілому стрічка становить чергову порцію вкрай захопливих пригод Інді та його батька.

Велика кількість кумедних епізодів, зокрема, видатна сцена з автографом Гітлера, дозволяла розрядити атмосферу у потрібні моменти. Такий підхід явно сподобався глядачам, адже касові збори значно покращилися у порівнянні з минулим фільмом та досягли відмітки у рекордні для серії $474 млн. Не дивлячись на такий успіх, наступну частину глядачам доведеться чекати майже 20 років.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Цікаві факти:

  • Під час знімань сцени польоту дирижабля на майданчику стояла шалена спека: температура повітря перевищувала 35 ℃. Щоб полегшити собі роботу, Шон Коннері вирішив зняти штани та взуття, адже у кадрі була лише верхня частина тіла актора. Згодом те саме зробив і Гаррісон Форд;
  • Показаний у фільмі храм дійсно існує. Він знаходиться у місті Петра, Йорданія.

Перехід у телеформат та затяжне затишшя

«Молодий Індіана Джонс» / The Young Indiana Jones Chronicle

Роки в ефірі: 1992—1993
Рейтинг IMDb: 7,2

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

У 1992 році на телеканалі АВС вийшов серіал-приквел. Як помітно з назви, сюжет зосереджений на молодих роках титульного персонажа. Проєкт припускав багато фільмувань на натурі в різних точках Землі, що потребувало солідного бюджету (кожен епізод обходився творцям в середньому у півтора мільйона доларів). Але через низькі рейтинги шоу довелося скасувати у 1993-му.

Професійний курс від laba: Управління командою в бізнесі.
Створюйте ефективну робочу атмосферу.
Дізнатися про програму

Після цього, з 1994 по 1996 роки, у спробі повернути зацікавленість глядачів було знято 4 телевізійні фільми. У 1999-му серіал був перемонтований у 22 телефільми під назвою «Пригоди молодого Індіани Джонса». Але про нові повнометражки з основного циклу поки що можна було тільки мріяти.

Довгоочікуване повернення та що йому передувало

Після завершення оригінальної трилогії Спілберг не планував повертатися до теми Індіани Джонса. Разом з тим Лукас відчував, що творча фантазія вже вичерпалась, і теж потребував паузи, а Форд припускав, що історія завершилась. Та згодом вони змінили свою думку, щоправда, на пошук хорошої ідеї та написання сценарію пішло багато часу.

Лукас вирішив дещо змінити жанрову приналежність майбутньої стрічки та надихався не пригодницькими серіалами 30-х, а науково-фантастичними фільмами категорії Б 50-х років («Річ з іншого світу», «Вони!»). Для Спілберга тема прибульців була явно не новою, але вихід «Дня незалежності» Роланда Еммеріха змусила його відмовитись від задуму.

Так проєкт і застиг на місці: Лукас відправився знімати трилогію приквелів «Зоряних війн», а Спілберг — другу частину «Парку Юрського періоду» та інші фільми. Повернутися до реанімації «Індіани Джонса» його творці змогли в середині нульових, коли отримали достатньо часу для опрацювання сценарію. Тему з загадковими іншопланетянами (а точніше — міжвимірними створіннями) вирішили залишити у сюжеті.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

«Індіана Джонс і королівство кришталевого черепа» / Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Дата прем’єри: 2008
Бюджет: $185 млн.
Збори: $790 млн.
Рейтинг IMDb: 6,2

В четвертій частині звичні нацисти були вже не актуальні, тому їх замінили на комуністів з непохитною лідеркою Іриною Спалько у виконанні Кейт Бланшетт. Новим помічником Інді став Пес Вільямс, якого зіграв Шая Лабаф. Та як би зірка «Трансформерів» не намагався нагадати крутого хлопця Джонні Стреблера, а сам Форд показати, що пороху у порохівницях ще достатньо, багатьом не сподобались деякі нюанси. Зокрема, нагромадження комп’ютерних спецефектів та сумнівні сюжетні ходи.

До того ж тутешній макгафін виглядав недолуго і більше скидався на череп бридкого ксеноморфа, ніж якоїсь надрозумної раси. Дивно виглядала і сцена, де Джонсу вдається пережити ядерний удар, сховавшись у старенькому холодильнику.

Та не дивлячись на помітні недоліки й зниження глядацьких рейтингів у порівнянні з минулими фільмами, «Королівство кришталевого черепа» прекрасно проявив себе у прокаті та поставив черговий рекорд франшизи.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Цікаві факти:

  • Шону Коннері пропонували повернутися до ролі Генрі Джонса-старшого, але актор закінчив кар’єру після участі у «Лізі видатних джентльменів» та повертатися у професію не планував, тому очікувано відмовився від ролі;
  • Сцена на американському військовому складі стала відсиланням до оригінального фільму. В кадрі навіть можна помітити артефакт «Втрачений ковчег», на який полював головний герой.

«Індіана Джонс і Реліквія долі» / Indiana Jones and the Dial of Destiny

Дата прем’єри: 2023
Бюджет: $295 млн.

Зробити саме п’ять фільмів про Індіану Джонса планувалося ще на початку шляху. У 2012 році Walt Disney придбала Lucasfilm, тому це буде перша серія франшизи, виробництвом якої не займалася звична Paramount Pictures. Але компанія Джорджа Лукаса зосередилась на роботі над трилогією сиквелів «Зоряних війн», тому «Індіані Джонсу» довелося чекати на свій зірковий час.

Старту знімань передувала тяганина з написанням сценарію: студія міняла сценаристів, як рукавиці, поки до проєкту не долучились Джеймс Менголд і брати Джеремі та Джо-Генрі Баттерворти, які працювали разом над успішними «Аутсайдерами». Вперше в історії серії режисерувати картину буде не Спілберг. Разом з Лукасом він обмежиться продюсерськими функціями.

Гаррісон Форд востаннє накине капелюх і озброїться батогом, тому для шанувальників франшизи п’ята і завершальна частина стане прекрасною нагодою попрощатися з улюбленим героєм. Світова прем’єра «Реліквії долі» відбулася 18 травня в межах 76-го Каннського кінофестивалю. Після показу стрічка отримала 5-хвилинні овації глядачів. 

Перші відгуки кінокритиків були не настільки щедрими: на момент написання статті рейтинг Rotten Tomatoes становив усього 54% позитивних рецензій на основі 48 оглядів. Але це, звісно, ніщо для глядачів, які слідкують за пригодами культового персонажа від самого початку.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Висновки

Формула усіх без винятку частин була незмінною: головний герой відправлявся на пошуки якогось артефакту, на шляху до цілі його чекали підступні вороги, а тим часом ще доводилось з’ясовувати стосунки з красунями.

А ще кожна частина обов’язково розпочиналась з match cut склейки,  і кожного разу в Інді був новий помічник. При цьому сюжет не міг похизуватися якоюсь виразною драматургією чи розкриттям характерів, та в них і не було потреби, адже творці робили ставку на пригодницький елемент.

Це був чистий і чесний атракціон, видатна ескапістська розвага, позбавлена важкості драматичних переживань. Кожна нова серія ставала прекрасною нагодою поринути на дві години у дивовижний світ небезпечних, захопливих пригод.

«Індіана Джонс» увійшов в історію як еталон, справжня класика пригодницького кіно, яка і досі надихає різні покоління глядачів впродовж ось уже більше 40 років. А головне, що вона зробила наші юні роки трошки щасливішими.

Кінофраншиза «Індіана Джонс»: як серія з Гаррісоном Фордом стала еталоном пригодницького кіно

Завантаження коментарів...

Нові тексти

Дописи
Винищувач Путіністів: Оновлення 12, “Пригожинський дощ”
https://secure.gravatar.com/avatar/40ef4d1e0470c24b940ae28d70774925?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/40ef4d1e0470c24b940ae28d70774925?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://itc.ua/wp-content/themes/ITC_6.0/images/no-avatar.png

Semantic Overlord

автор

Дописи
ASUS ROG за купу грошей
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/avatar-150x150.png *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/avatar-150x150.png *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/avatar-150x150.png

Володимир

Шеф Кленсі Віггам

Дописи
Грати та працювати: переваги ноутбуків, ПК і консолей
https://secure.gravatar.com/avatar/fce490d4a67e3ccbdccb4fe44b29d72b?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/fce490d4a67e3ccbdccb4fe44b29d72b?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://itc.ua/wp-content/themes/ITC_6.0/images/no-avatar.png

OleksandrON

автор

Загрузити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: