Дописи 15.07.2023 о 11:25

Роутер TP-Link Archer AX10: огляд, тести та досвід користування

https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/07/S-F-150x150.png *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/07/S-F-150x150.png *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/07/S-F-150x150.png

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Бюджетний роутер, який добре засвоїв правило “двох стін” 🙂

Розпочну з короткої передісторії. Роутер для мене завжди був найбільш непомітним пристроєм в помешканні. Мої вимоги до цього девайса максимально прості: покрити двокімнатну квартиру Wi-Fi без мертвих зон та працювати стабільно 24/7. Декілька років поспіль цю роботу чудово виконував бюджетний ASUS RT-N12+.

Так, це був примітивний роутер, який підтримував тільки мережу 2,4 ГГц. Проте, в умовах 100-мегабітного підключення, він проявляв себе виключно позитивно. Навіть в найвіддаленіших куточках помешкання я міг впевнено розраховувати на 30 Мбіт/с на будь-якому пристрої. Словом, причин для заміни роутера на більш сучасне та технологічне рішення в мене не було.

Все змінила зима 2023 року. В умовах безперервних атак на енергетичну інфраструктуру, Івано-Франківська область перейшла на жорсткий графік електропостачання. Більшу частину зими ми жили та працювали за формулою 4 години з електропостачанням, 4 – без. Крім цього, особливістю мого району стали постійні стрибки напруги.

Зрозуміло, що в таких умовах вся техніка знаходиться під загрозою. Цей роутер, хоч і достойно витримав більшу половину зими, та все ж почав працювати нестабільно. Це виражалося в періодичних відключеннях клієнтів від мережі та нічим необумовлених стрибках швидкості з’єднання. Повернення до заводських налаштувань та маніпуляції з прошивкою результатів не принесли.

Ну що ж, прийшов час провести ASUS RT-N12+ на відпочинок.Роутер TP-Link Archer AX10: огляд, тести та досвід користування

Враховуючи ситуацію з електропостачанням та мої не надто вибагливі вимоги до роутера, я вирішив знову придбати бюджетний девайс. Проте, цього разу роутер обов’язково мав підтримувати мережу 5 ГГц. А все тому, що я думаю про майбутнє! Все-таки маю надію, що хтось із місцевих провайдерів вийде з коаліції “100 мегабітів” та запропонує гігабітне підключення за моєю адресою (дякую за ваші слова підтримки та співчуття, панове).

Отже, я вирішив зупинитися на TP-Link Archer AX10. Це найбюджетніше рішення від наче надійного виробника з підтримкою Wi-Fi 6. Крім того, роутер працює одразу у двох діапазонах. Це важливо, оскільки в мене все ще є девайси без підтримки 5 ГГц. Чому саме Archer AX10? На момент покупки, пристрій продавався вже близько 3 років. За цей час накопичилась величезна кількість відгуків. Абсолютна більшість з них — позитивні. Хто я такий, щоб йти проти народної любові до бюджетних TP-Link? 🙂

Дописи
Asus ROG Strix G16 (2023) - огляд та враження після 2-х місяців користування
Роутер TP-Link Archer AX10: огляд, тести та досвід користування
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/photo_2023-09-24_13-31-08-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/photo_2023-09-24_13-31-08-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/photo_2023-09-24_13-31-08-150x150.jpg

Taras Paslavskyi

автор

Комплектація та дизайн TP-Link Archer AX10

Archer AX10 поставляється у доволі великій коробці в традиційних для TP-Link кольорах. Перше, на що звертаєш увагу — відсутність української локалізації на пакуванні. Всередині — сам роутер, блок живлення, кабель Ethernet та документація.

Розміри роутера мене здивували — він майже вдвічі більший за свого попередника (так, під час вибору я не звернув уваги на габарити). Довжина дроту живлення – 1,5 метра. Цього наче достатньо. А ось кабель Ethernet виявився коротким – 120 сантиметрів. У моєму випадку довелося купити довший.

Щодо дизайну пристрою, то, на мій смак, він непоганий. Єдине, що не сподобалось — багато глянцевого пластику. Тут навіть справа не в зовнішньому вигляді, а у практичності. Блискуча поверхня чудово збирає відбитки пальців та наче притягує пил. А ще її дуже легко пошкодити. Маленькі подряпини з’являються навіть після протирання м’якою тканиною.

На фронтальному боці роутера знаходяться 6 стандартних вогників, що сигналізують про роботу пристрою та стан мережі. Вони не надто яскраві, до того ж їх можна вимкнути в налаштуваннях.

Всі кнопки керування та роз’єми розташовані на тильній стороні. Маємо 4 LAN та 1 WAN – нічого оригінального. Набір кнопок також звичний — увімкнення/вимкнення, WPS та примусове перезавантаження.

4 антени виявилися незнімними — ще одна деталь, яка видає бюджетність пристрою. Вентиляційні отвори знаходяться внизу та на фронтальній стороні. Їх явно достатньо для хорошої циркуляції повітря. Забігаючи наперед скажу, що з перегрівом проблем немає. Так, корпус ледь відчутно нагрівається, але нічого критичного.

Можливості підключення зовнішніх носіїв немає. Власне, як і будь-якого іншого додаткового функціонала. Все ж таки ми говоримо про базову модель з лінійки Archer AX. Взагалі підхід TP-Link до формування власного асортименту продукції мені імпонує. Моделей багато, тому, якщо є бажання, можна знайти роутер саме під свої потреби та вимоги.

Технічні характеристики TP-Link Archer AX10

Габарити та вага 260.2 х 135 х 38.6 мм, 370 г
Стандарти Wi-Fi 6
IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 ГГц
IEEE 802.11n/b/g 2.4 ГГц
Wi-Fi швидкість 5 ГГц: 1201 Мбіт/с (802.11ax)
2.4 ГГц: 300 Мбіт/с (802.11n
Шифрування Wi-Fi WPA
WPA2
WPA3
WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
Типи WAN Динамічна IP
Статична IP
PPPoE
PPTP
L2TP
Протоколи IPv4
IPv6
Ethernet порти 1× Гігабітний WAN порт
4× Гігабітні LAN порти
Живлення 12 В ⎓ 1.5 A
Процесор 1.5 ГГц Triple-Core CPU
Оперативна пам’ять 256 Мб

Заявлені специфікації мають непоганий вигляд. Якщо судити виключно по характеристиках, то Archer AX10 можна переплутати з дорожчими моделями. Проте, на практиці роутера не надто вдалося приховати свою бюджетність. Зрештою, він наче і не намагався 🙂

Тести та досвід використання TP-Link Archer AX10

Отже, нове місце служби TP-Link Archer AX10 – двокімнатна квартира. Завдання — покрити всю територію помешкання стабільним Wi-Fi, приєднавшись до 100-мегабітної мережі. Місію ніяк не назвеш складною. З перешкод маємо максимум 2 стіни, а в ідеальному випадку – 3 (не забуваємо про балкон). Працювати потрібно з 3-5 пристроями паралельно: ПК, телевізор та декілька смартфонів. При цьому, завищених очікувань щодо швидкості немає.

З такими вимогами та умовами використання AX10 справляється чудово. Мережа 5 ГГц повністю покриває територію квартири з невеликими втратами швидкості. Хоча, слід відзначити, що, схоже, роутер чітко дотримується правила “двох стін”. За третьою несучою стіною мережа 5 ГГц періодично зникає. Та я не можу назвати це серйозною проблемою, адже у нас ще є 2,4 ГГц в запасі. На цій частоті зона покриття значно більша, проте швидкість не надто висока.

Я провів декілька тестів швидкості упродовж дня. Всі вони показали дуже близькі результати. Ось що я отримав у підсумку. Наведені нижче результати можна впевнено назвати типовими для цього роутера.

Роутер TP-Link Archer AX10: огляд, тести та досвід користування

Також я провів тест пропускної здатності роутера за допомогою iPerf. Результати значно гірші, ніж заявлені виробником. Між сервером та клієнтом все ті ж 2 стіни. Девайси, що брали участь у тесті, підтримують Wi-Fi 6 та чудово почувають себе у мережі 5 ГГц.

Роутер TP-Link Archer AX10: огляд, тести та досвід користування

Висновок простий та не дуже втішний. Archer AX10 не актуальний для гігабітного підключення. З цим маршрутизатором ви просто втратите переваги швидкісного інтернету. Зрештою, очевидно, що бюджетний роутер — це, в першу чергу, саме про 100-мегабітне підключення.

Експертний курс від laba: Стратегічний маркетинг.
Розвивайте бізнес з глибоким пониманням ринку.
Дізнатися про програму

Корисні можливості

Серед додаткових корисних можливостей можу виділити всього декілька. В першу чергу, це можливість здійснювати початкове налаштування та керування роутером за допомогою мобільного додатку. Застосунок Tether (iOS / Android) майже повністю повторює веб-інтерфейс маршрутизатора. До речі, все локалізовано солов’їною.

Важлива річ, яку слід налаштувати одразу — функція Smart Connect. Вона об’єднує мережі 2,4 та 5 ГГц в SSID з єдиним паролем. Всі клієнти будуть автоматично серфити між частотами для забезпечення найвищої швидкості та запобігання розривів зв’язку. На практиці це проявляється переходом на 2,4 ГГц при покиданні зони покриття 5 ГГц. Перехід майже непомітний для користувача. Мені вдалось його зафіксувати у вигляді дуже короткочасного стрибка пінгу в онлайн-іграх.

Функція QoS також не буде зайвою. Вона дозволяє налаштувати високий пріоритет швидкості для одного чи декількох клієнтів. Про всяк випадок я надав високий пріоритет для ТВ-приставки Mi TV Stick (детальний огляд тут). Думаю, в умовах роботи зі 100-мегабітною мережею зайвим це не буде. Власне, це наче працює. Завантаження файлів на ПК без обмеження швидкості ніяк не впливає на роботу стримінгових сервісів на телевізорі. Навпаки — роутер дещо обмежує швидкість завантаження, щоб забезпечити безперервне відтворення відео.

Крім цього, виробник передбачив щось схоже на нічний режим. Користувач може налаштувати час, коли світлодіодні індикатори будуть автоматично вимикатися та вмикатися. Корисно, якщо роутер розміщений в спальні, хоча індикація не дуже яскрава. Працює чудово.

Також присутній батьківський контроль, проте, на мій погляд, він реалізований не дуже вдало. Блокування можливе тільки по ключових словах, які зустрічаються в адресах сайтів. Функція працює й у зворотному напрямку — є можливість налаштувати білий список сторінок, які будуть доступні на обраному пристрої. У цьому ж розділі можна задати часові проміжки, коли мережа буде доступною для дитини.

Що стосується підтримки пристрою виробником, то тут ніяких запитань не виникає. За декілька місяців з моменту покупки, роутер отримував оновлення прошивки двічі. Цікаво, що вдруге це сталось саме у процесі підготовки огляду. Ще залишаються сумніви, що TP-Link шпигує за нами? 🙂

Останнє оновлення покращило роботу OneMesh – технології, що дозволяє об’єднати декілька роутерів чи розширювачів мережі в одну безшовну систему.

Підсумок

TP-Link Archer AX10 – бюджетний дводіапазонний роутер з підтримкою Wi-Fi 6. Вартість на момент публікації огляду — близько 2500 гривень. З власного досвіду користування роблю висновок, що це хороше рішення для помешкання невеликої площі за умови використання 100-мегабитного підключення. В якості маршрутизатора для більш швидкісного інтернету цей девайс виглядає сумнівним варіантом.

Плюси: достатня зона покриття для двокімнатної квартири, хороша швидкість при 100-мегабітному підключенні, зручний мобільний додаток, корисні можливості програмного забезпечення.

Динамічний курс від skvot: Візуалізація екстер'єрів у 3DS MAX.
Мистецтво в 3DS MAX.
Ознайомитись з курсом

Мінуси: низька пропускна здатність при гігабітному підключенні, глянцеві елементи корпусу, великі габарити.

Оцінка: 3.5 з 5. Хороший недорогий роутер для 100-мегабітної мережі та невеликого помешкання.

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Завантаження коментарів...

Нові тексти

Дописи
Asus ROG Strix G16 (2023) – огляд та враження після 2-х місяців користування
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/photo_2023-09-24_13-31-08-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/photo_2023-09-24_13-31-08-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/photo_2023-09-24_13-31-08-150x150.jpg

Taras Paslavskyi

автор

Дописи
Простий робочий ноутбук Acer Aspire A715-41G
https://secure.gravatar.com/avatar/1072b7484f42d8b1ec11dfb6d74afa5f?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/1072b7484f42d8b1ec11dfb6d74afa5f?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://itc.ua/wp-content/themes/ITC_6.0/images/no-avatar.png

Yevhen Shatalov

автор

Дописи
Король помер? Хай живе король! Огляд ігрового ноутбука Lenovo Legion Pro 5 16IRX8
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/IMG-ada6f4f87a1eaa33afc6aebfa508a6e9-V-1-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/IMG-ada6f4f87a1eaa33afc6aebfa508a6e9-V-1-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/IMG-ada6f4f87a1eaa33afc6aebfa508a6e9-V-1-150x150.jpg
Загрузити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: