Новини Наука та космос 29.04.2022 о 20:02

NASA та німецьке космічне агентство DLR заявили про припинення роботи обсерваторії SOFIA, яка відкрила наявність води на Місяці

Максим Григор'єв

Автор новин

Польоти Стратосферної обсерваторії для інфрачервоної астрономії (SOFIA) із 2,7-метровим інфрачервоним телескопом на базі Boeing 747 завершаться 30 вересня.

Рентабельність SOFIA викликала питання вже кілька років: NASA щорічно витрачає на цю обсерваторію $85 млн. Це більше, ніж будь-яку іншу астрофізичну місію, крім космічного телескопа Hubble.

NASA вже пропонувало прибрати проєкт SOFIA з бюджетів 2021 та 2022 рр., але Конгрес відновлював фінансування.

Цього року NASA подало заявку на обслуговування обсерваторії на 2023 рік, але космічному агентству потрібна була угода з DLR, адже Німеччині належить 20% акцій. Хоча агенції не надали подробиць, чому закривається SOFIA, схоже, що це ініціатива саме DLR.

«SOFIA завершить свої заплановані операції на 2022 рік, після чого буде організовано закриття».

NASA

На цей рік заплановано близько 70 польотів обсерваторії, зокрема 30 польотів у Новій Зеландії.

За вісім років спостережень за допомогою SOFIA було зроблено багато відкриттів, зокрема виявлення води на освітленій Сонцем поверхні Місяця у 2020 році.

Також астрономи отримали найчіткіше зображення туманності W51, склали нову карту туманності Кінська Голова, а також зареєстрували в космічному просторі гідрид гелію (HeH⁺) — перше молекулярне з’єднання, що з’явилося після Великого вибуху.

У майбутньому дані SOFIA будуть доступні у публічних архівах NASA для астрономів усього світу.

Сурайя Фарухи, директор із зовнішніх комунікацій Асоціації космічних досліджень університетів (USRA), сказала, що понад 100 програм спостережень було відібрано в ході останнього конкурсу пропозицій SOFIA, званого «Циклом 9», і не всі будуть завершені до кінця вересня. Раніше цього року USRA запросила пропозиції для нового раунду спостережень SOFIA, «Цикл 10», який мав розпочатися у жовтні 2022 року. Ці пропозиції будуть відкладені до подальших вказівок NASA.

Заступник адміністратора НАСА з науки Томас Зурбухен додає, що припинення експлуатації SOFIA не є кінцем німецько-американської співпраці. Вже цього літа агенції проведуть спільний семінар для визначення нових проєктів «у майбутніх наукових галузях».

Джерело: NASA


Завантаження коментарів...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: