Новини Україна 10.04.2023 о 15:38

Ринок праці в українській IT-сфері в часи війни: 46% фахівців отримали підвищення зарплати

https://secure.gravatar.com/avatar/ad81c83e9fbf757ce8a90d0eb41dee5b?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/plugins/userswp/assets/images/no_profile.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/ad81c83e9fbf757ce8a90d0eb41dee5b?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/plugins/userswp/assets/images/no_profile.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/ad81c83e9fbf757ce8a90d0eb41dee5b?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/plugins/userswp/assets/images/no_profile.png

Вадим Карпусь

Автор новин

Профільне видання DOU.UA підбило підсумки чергового опитування ІТ-фахівців, під час якого аналізувало умови на українському ринку праці, що існували протягом року війни. В цілому, зважаючи на всі обставини, українська ІТ-галузь відносно стабільно пройшла через це випробування.

Курс Project Management в IT
Навчимо управляти IT-проєктами та командою в епоху Agile
Записатися

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Скорочення

Хоча 39% опитаних зауважили, що їхня компанія звільняла співробітників протягом останнього року, разом з тим 33% респондентів розповіли, що компанія продовжувала наймання нових працівників (хоча й не так активно, як до війни). Продовжували наймати найчастіше продуктові компанії (42% фахівців звідти відповіли, що компанія набирала спеціалістів) і компанії середнього розміру — від 50 до 200 співробітників (41%). 39% айтівців, які працюють у державних чи комунальних підприємствах та установах, теж заявили, що наймання тривало.

В невеликих компаніях скорочення були більш відчутні. Найчастіше звільняли окремих співробітників (зауважили 20% опитаних), помітно рідше звільняли цілі команди (11%) чи звільняли в Україні, щоб найняти за кордоном (4%).

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Великі аутсорсингові компанії частіше за інших відправляють своїх працівників на лаву запасних. Серед фахівців, які нині в резерві, 71% з аутсорсингу (загалом в аутсорсингових компаніях працює 42% айтівців). Більшість тих, хто працює, але вже знає про майбутнє закриття проєкту (таких 5% опитаних), теж залучені у великих аутсорсингових компаніях.

В продуктових компаніях 9% спеціалістів втратили роботу і тепер шукають нову. Також продуктові компанії рідко відправляють співробітників у неоплачувану відпустку чи на бенч (1% співробітників проти 5–7% в аутсорсі та аутстафі) і рідше оголошують про закриття проєктів (близько 3% знають, що їхній проєкт закриють, проти 9% в аутсорсі та аутстафі).

Стартапи теж звільняли людей впродовж останнього року (10%). Ще 6% працівників знають про завершення проєкту найближчим часом. Як і продуктові компанії, стартапи рідко пропонують своїм співробітникам неоплачувані відпустки чи бенч — лише 2%.

Курс PRODUCT DESIGN.
Як створювати, втілювати та вдосконавлювати продуктові ідеї? Дізнайся на цьому курсі!
Дізнатися про програму

Рівень зарплат

Попри війну, більшість компаній намагалися повною мірою виконувати свої зобов’язання перед працівниками. Лише 15% опитаних вказали, що компанія зменшила розмір зарплат чи бонусів. Найчастіше компанії урізали бонуси (9%), рідше — зарплати й інші грошові виплати (по 5%). 8% респондентів повідомили про затримки виплат, у 4% випадків затримки продовжуються нині.

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Найчастіше до урізань вдавалися державні та комунальні підприємства й організації — про зменшення розміру виплат сказали 39% співробітників. Продуктові компанії теж дещо частіше зменшували зарплати та бонуси (про це повідомили 17% їхніх співробітників), порівняно з аутсорсинговими та аутстафінговими компаніями та стартапами (13–14%). Великі компанії від 200 співробітників намагалися не зменшувати зарплати. Тільки 3–5% фахівців звідти зауважили, що компанія урізала зарплати, проти 8% з-поміж співробітників менших компаній. Бонуси найчастіше зменшували компанії на 10–50 співробітників (11%).

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Водночас 46% фахівців мали перегляд і підвищення зарплати у своїй компанії. 39% фахівців мали плановий перегляд зарплати протягом останнього року. 11% отримали підвищення зарплати через зміну посади. 43% опитаних не мали підвищень зарплати за останній рік. Аутсорсингові, аутстафінгові та продуктові компанії частіше збільшували зарплати своїм співробітникам: близько половини їхніх фахівців отримали підвищення. Стартапи та державні й комунальні підприємства робили це рідше — підвищення отримали 36% і 29% їхніх співробітників.

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Плани щодо подальших скорочень

11% працевлаштованих айтівців знають про прийдешні скорочення у своїх компаніях. Водночас керівники команд і компаній (рівня Lead та вище) частіше зазначають, що у планах є скорочення — про це сказали 15% з них.

Лідери команд і компаній говорять, що протягом 2023 року очікуються скорочення як технічних фахівців, так і нетехнічних. 13% повідомили, що компанія планує звільняти технічних спеціалістів (розробників — 12%, тестувальників — 10%, інших фахівців — 9%), 9% — нетехнічних.

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Найчастіше про заплановані скорочення фахівців говорять керівники та лідери команд аутсорсингових компаній (20% планують звільнення технічних фахівців, 12% — нетехнічних) і стартапів (16% і 5%). Найрідше — продуктових компаній: тільки 7% знають про заплановані скорочення серед технічних спеціалістів, 8% — серед нетехнічних. У середніх компаніях (на 50–200 співробітників) фахівці рівня Lead+ теж рідше зауважують про заплановані звільнення (лише 7% — про технічних фахівців і 5% про нетехнічних).

Збільшення кількості IT-ФОП

Разом з тим, за рік війни в Україні значно зросла кількість ІТ-фахівців, зареєстрованих як ФОП. Станом на 24 лютого 2023 року в Україні нараховувалося 271 699 ФОП, які працюють у сфері ІТ. За рік повномасштабної війни кількість таких ФОПів збільшилася на 31 793 особи, або на 13%. Темпи зростання виявились такими самими, як і в довоєнний 2021 рік – тоді кількість ФОПів в ІТ теж збільшилася на 13%.

Рынок труда в украинской IT-сфере во время войны: 46% специалистов получили повышение зарплаты

Найпопулярнішим кодом КВЕД, за яким працюють ІТ-фахівці в Україні, залишається «62.01 Комп’ютерне програмування» — за ним зареєстровані 186 147 фахівців, або 69% всіх айтівців, які мають відкритий ФОП.

На другому місці залишається «62.02 Консультування з питань інформатизації» (36 801 фахівець, або 14% всіх ФОПів в ІТ).

На третьому місці «63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов’язана з ними діяльність» (33 412 фахівців, 12% всіх ІТ-ФОПів). Кількість фахівців, зареєстрованих за цим кодом, за рік зросла на 20% проти 13% за всіма ІТ-кодами загалом.


Завантаження коментарів...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: