Українська розвідка сьогодні повідомила, що завтра, 19 серпня, російські окупанти можуть влаштувати теракт на Запорізькій атомній електростанції. Водночас вчені українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України (УкрГМІ) показали, куди б поширювалась радіація з АЕС в Енергодарі, якби аварія сталась за поточних погодних умов 15-18 серпня. Спойлер: росію б не зачепило, а от Україну, Польщу, білорусь, східну Європу — ще й як.
Як саме УкрГМІ змоделювали поширення радіації у випадку гіпотетичної аварії на ЗАЕС
Результати моделювання розповсюдження радіоактивних аерозолів Cs-137 отримано з використанням прогностичної метеорологічної моделі WRF ARW v4.3 та комплексу моделювання атмосферної дисперсії CALMET-CALPUFF v6. Прогноз метеорологічних умов розраховано на основі глобальних прогностичних даних GFS з просторовою роздільною здатністю 0,5о та часовою дискретністю 3 години, а радіоактивні викиди задано у вигляді двох точкових джерел на висотах 200 та 500 м над земною поверхнею із сумарною стаціонарною потужністю 1 Бк/с (по 0,5 Бк/с для кожного із джерел). Для радіоактивних аерозолів дослідники використали характеристики їхнього розподілу за розмірами: середній діаметр 1 мкм та стандартне відхилення 2 мкм.
В УкрГМІ зауважують, що через неможливість визначення точних характеристик джерела викидів при гіпотетичній аварії на ЗАЕС, результати чисельного моделювання слід інтерпретувати лише якісно і відносно.
Розповсюдження радіації при гіпотетичній аварії на ЗАЕС — прогнозна модель УкрГМІ
Як можна побачити на моделі, протягом 15-18 серпня найвищі значення концентрацій радіоактивних аерозолів могли б спостерігатися в межах території України, особливо у ближній зоні від джерела викиду радіусом 50-100 км та практично у всіх напрямах відносно ЗАЕС. Ба більше, значні концентрації радіонуклідів досягли б м. Києва, а частково радіоактивні домішки могли б досягти територій сусідніх держав (східна частина білорусі, Польща, країни Балтії). У кінці змодельованого періоду основним напрямом перенесення радіонуклідів є східний, у результаті чого значні концентрації радіоактивних аерозолів могли б спостерігатися над окупованими частинами Донецької та Луганської областей.
Ситуація на Запорізькій АЕС
Щодо ситуації на Запорізькій АЕС, після захоплення російсько-окупаційними військами (4 березня 2022 року) та облаштуванням на території військової бази станція працює з численними порушеннями правових норм, принципів та регламентів безпеки у сфері поводження з мирним атомом (відкритий лист персоналу ЗАЕС). росіяни постійно обстрілюють станцію і вже пошкодили низку об’єктів на її території — за попередніми оцінками, нанесена шкода складає 18,3 млрд грн. Водночас з 5 серпня частота обстрілів значно зросла (під час одного з таких обстрілів на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист.), а потенційна загроза ядерної аварії та витоку радіації внаслідок чергового обстрілу надзвичайно реальною перспективою.
Вакансії
Журналіст, автор історій про IT, бізнес та людей в MC.today MC.today
Senior/Lead Python Engineer Impressit, з/п 7000
17 серпня Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна працює з МАГАТЕ щодо відправлення місії на станцію, а російська армія має відійти з території АЕС. Водночас в міноборони рф заявили про начебто підготовку «теракту» з боку ЗСУ до візиту генсека ООН Антоніу Гутерріша в Одесу 19 серпня. За даними українських розвідників, у цей день окупанти оголосили несподіваний «вихідний» на ЗАЕС — там буде перебувати тільки оперативний персонал, а всім іншим співробітникам вхід буде закрито. Також відомо, що представники «Росатому», які останнім часом постійно перебували на станції, терміново залишили територію об’єкта.