Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
8 років тому в журналі Нью-Йорк Таймс вийшла стаття, в якій наводилася думка відомого американського вченого Піта Гата (Piet Hut) з інституту перспективних досліджень. В ній писалось про те, що штучний інтелект ще сотню років, а то й більше не зможе виграти у людини в гру Го. Вчений зазначив, що для гри в Го потрібна інтуїція (facepalm). У тому ж місяці штучний інтелект обіграв найкращого професіонала у світі в цю гру.
Скептики та Трансформер
12 червня 2017 року була опублікована стаття від вчених з Google, яка називається “Увага — це все що вам потрібно“. Мало хто тоді зрозумів (включаючи авторів статті) яку бомбу вони скидають на непідготовлену індустрію. Вже за 5 років ця стаття призвела до запуску так званої “4-ї науково-технічної революції”.
Річ у тому, що в цій статті розповідалося про нову неймовірно ефективну універсальну і масштабовану архітектуру нейронних мереж під назвою Трансформер (Transformer). До архітектури Трансформер розмови про ШІ були долею фантастів, футурологів (і “гіків” на кшталт нас). Ніхто по-справжньому серйозно не ставився до цієї теми.
Інвестори не поспішали вкладатися в цю область, здавалося, що “загальний”, або як його ще називають “сильний штучний інтелект” (тобто той, який буде розумніший за людей у всіх сферах) у нас з’явиться десь у дуже віддаленому майбутньому. Можливо, в кращому випадку років через 30, що для багатьох сприймається як “ніколи”.
ChatGPT – революція
Все змінилося 30 листопада 2022 року. У цей день сталося те, через що світ вже ніколи не буде колишнім, компанія Open AI скинула на людство нову зброю під назвою ChatGPT.
Ця нейромережа, що працює на архітектурі “трансформер” змінила буквально все. Вона призвела до зламу у масовій свідомості та дала потужного ляпаса всім великим корпораціям і державам.
Кожна людина на власні очі побачила, що розмови про ШІ — це не маячня шизофреніків, а неминуча реальність, яка ось-ось стане правдою.
Після запуску ChatGPT все було як уві сні, сервіс з цією нейромережею почав ставити рекорди.
Він у кілька разів обігнав Тікток за швидкістю набору сотні мільйона користувачів. Хайп був неймовірним, навіть у Сауз парку присвятили цьому серію.
На певному етапі вся індустрія буквально затремтіла, а корпоративний сектор почав божеволіти: великі IT компанії кинулися стрімголов вливати десятки мільярдів доларів у спробу створити таку саму нейромережу у себе. Навіть такий гігант як Google почав панікувати, тому що ця нейромережа створила пряму загрозу існуванню їхнього пошуковика.
Річ у тому, що ChatGPT прочитав весь інтернет і тепер має всі знання світу і може швидко вам відповісти на будь-яке запитання. Більше не потрібно годинами гуглити та перевіряти купу сайтів, намагаючись знайти потрібну вам інформацію. Навіть всупереч тому, що 1-ша релізна версія чат ChatGPT була досить дурна і часто помилялася, в Гугл чудово зрозуміли що через пару років нові версії цієї нейромережі зроблять їх пошуковик не матиме такого попиту.
Неповороткі корпорації поспіхом самі почали робити таку саму нейромережу, адже якщо не можеш перемогти, то очолюй. Побоювання їх були не марні, тому що навіть користувачі 1-ї релізної версії ChatGPT рідше почали звертатися до Google за інформацією.
14 березня 2023 року компанія Open AI скинула на людство вже справжню водневу бомбу — це була нова версія ChatGPT, а саме мовна модель ChatGPT 4. Люди вперше зазирнули в очі чи то дияволу, чи то ангелу, поки що незрозуміло. Після виходу ChatGPT 4 навіть у останніх скептиків області штучного розуму зникли всі сумніви, що такий розум можливий у принципі.
Ті рідкісні скептики, що ще залишилися, вже починають сприйматися як маргінали, настільки їхня думка стає непопулярною в “експертному середовищі”.
Тобто, сьогодні ідея про те, що людство не зможе створити в найближчому майбутньому спільний ШІ є маргінальною, а зовсім недавно було навпаки.
Те, що сьогодні робить ChatGPT 4 ще півтора року тому вченим здавалося справою дуже і дуже віддаленого майбутнього. Спілкування з ним видається більш осмисленим, ніж спілкування з більшістю людей. Він відповідає краще, структуровано і логічніше, ніж переважна частина населення планети, а недавнє дослідження показало, що ChatGPT 4 вміє переконувати людей краще, ніж інші люди аж на 82%.
Він чудово склав іспити у ВНЗ з багатьох предметів. Його відповіді настільки хороші, що багато хто почав використовувати не тільки в роботі та в навчанні, але і в додатках для знайомств. Не секрет, що багато хлопців при спілкуванні з дівчиною не можуть і двох слів зв’язати. А тут нейромережа дає розгорнуту відповідь за вас на будь-яке повідомлення від жінки.
Один хлопець понад рік спілкувався з дівчиною у Тіндер через ChatGPT, доки вони нарешті не одружилися.
Нещодавно вчені з престижної Wharton School of Business з’ясували, що ChatGPT 4 вигадує ідеї краще за 99% людей, якщо його добре попросити, тобто дати йому якісний “промт”. Ще він непоганий як психолог або юрист для первинних консультацій, а також є чудовим репетитором з багатьох предметів. Через те, що він добре і головне швидко пише програмний код, деякі програмісти тепер без нього відмовляються працювати.
Багато вчених до цього моменту були впевнені, що ШІ навчиться давати відповіді на такі складні питання в кращому разі через 50 років, якщо пощастить, а деякі робили ставку на 100 років і з розумним виглядом про це писали в престижних наукових журналах.
Мовна модель ChatGPT 4 яку навчали просто вгадувати наступне слово, зробила щось несподіване, а саме створила в собі картину світу і тепер вона спирається на неї.
Доказ про наявність картини світу у нейромережі наданий на цій картинці.
У ChatGPT 4 запитали, що станеться, коли рукавичка впаде. Він відповідає: вона вдарить дерев’яною дошкою і м’яч полетить.
Нейромережа ніколи б не змогла дати таку відповідь, якби вона не мала картини світу. А тепер найцікавіше: приблизно за рік до цієї демонстрації Янлі Кун, один із найкращих учених у світі з нейромереж, той самий якого арабські шейхи намагалися нещодавно задобрити висвічуючи його фото на найвищому хмарочосі у світі Бурж Халіфа, щоб переманити до себе.
Він особисто на підкасті Лекса Фрідмона заявив, що мовні нейромережі ніколи взагалі ніколи не будуть здатні відповідати на подібні питання. Навіть коли вийде ChatGPT 5000.
Я беру річ, кладу її на стіл і штовхаю його. Тобі цілком очевидно що предмет штовхатиметься разом зі столом. Правильно? Тому що він стоїть на ньому. У світі немає жодного тексту, який би це пояснював. І тому, якщо ви навчите машину настільки потужно, наскільки це можливо, (наприклад створите ваш ChatGPT 5 000). Він ніколи про це не дізнається.
Знадобився всього рік і лише версія ChatGPT 4 замість 5 000, щоб неможливе стало можливим. Так, він “трохи” помилився і це один з кращих спеців у світі. Враховуйте цей момент завжди, коли слухаєте докази скептиків хоч би якими профі вони були.
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: