Новини Наука та космос 03.04.2023 о 17:00 comment views icon

Надмасивна чорна діра, за якою спостерігали вчені, раптово переспрямувала струмінь плазми в сторону Землі

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg

Катерина Даньшина

Авторка новин

Коли струмені заряджених частинок в ядрах галактик випромінюються перпендикулярно, якщо дивитись на них з Землі, – це квазари, а коли струмені спрямовані на нашу планету – то такі ядра галактики називають блазарами. За словами астрономів, випадки «переспрямування струменів» відбуваються вкрай рідко – але один з таких помітили в далекій галактиці PBC J2333.9-2343 з надмасивною чорною дірою в центрі. 

Вважалось, що ядро галактики вже давно стихло – однак воно знов почало вибухати струменями, й на додаток, один з них змінив напрямок свого руху. 

Галактика PBC J2333.9-2343 розташована в центрі зображення, отриманого з телескопа панорамного огляду та системи швидкого реагування (Pan-STARRS) PS1. Джерело: Інститут астрономії Гавайського університету
Галактика PBC J2333.9-2343 розташована в центрі зображення, отриманого з телескопа панорамного огляду та системи швидкого реагування (Pan-STARRS) PS1. Джерело: Інститут астрономії Гавайського університету

PBC J2333.9-2343 розташована на відстані приблизно 656 млн світлових років від Землі і яскраво випромінює радіохвилі – тому її називали радіогалактикою. Враховуючи різку зміну орієнтації струменя, вчені перевизначили об’єкт як галактику з блазаром в центрі. 

«Ми почали вивчати цю галактику, оскільки вона виявила особливі властивості. Наша гіпотеза полягала в тому, що релятивістський струмінь надмасивної чорної діри змінив свій напрямок, і щоб підтвердити цю ідею, нам довелося провести багато спостережень», — сказала Лорена Ернандес-Гарсія, астроном з Інституту астрофізики в Чилі та провідний автор дослідження.

Команда почала спостерігати за галактикою в широкому діапазоні електромагнітного спектра, в тому числі за допомогою радіо-, оптичних, інфрачервоних, рентгенівських, ультрафіолетових і гамма-телескопів. 

Хоча галактики класифікуються на основі орієнтації джетів — чому вони змінюють напрямки, не дуже добре зрозуміло. Деякі астрономи припускають, що злиття галактик або чорних дір сприяє періодичним спалахам реактивної активності, і що напрямки струменів змінюються між цими спалахами.

Курс QA Manual (Тестування ПЗ мануальне) від Powercode academy.
Навчіться знаходити помилки та контролювати якість сайтів та додатків.
Записатися на курс

Така активність не дивує, оскільки вчені знають, що подібна поведінка притаманна яскравим, але рідкісним Х-подібним галактикам — помітна форма яких виникає внаслідок такої нестабільної поведінки струменів. Тож, імовірно, PBC J2333.9-2343 має Х-подібну форму:

 «Ми не бачимо явно Х-подібної форми, але це можна пояснити тим, що нові струмені спрямовані на нас, – пишуть автори у своєму дослідженні, опублікованому 20 березня в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Один на 10 000 років. Сонячну систему вразив найяскравіший в історії гамма-спалах, який засліпив наукове обладнання в космосі

Джерело: Space


Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: