Статті Наука та космос 14.06.2022 о 12:13 comment views icon

Американський регулятор дав SpaceX «зелене світло» на перший орбітальний політ Starship зі Starbase у Техасі. Він може відбутися до кінця літа

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/04/vova-96x96.jpeg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/04/vova-96x96.jpeg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/04/vova-96x96.jpeg

Володимир Скрипін

Ексзаступник головного редактора

Пізно ввечері 13 червня Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) нарешті опублікувало довгоочікуваний звіт щодо впливу на навколишнє середовище діяльності космопорту SpaceX Starbase у Бока-Чика, що у Техасі. Як і очікувалося, SpaceX пройшла обов’язкову екологічну експертизу, яка, як відомо, добряче затягнулася, та стала на ще один крок ближче до першого орбітального польоту Starship.

FAA дало «зелене світло» на перший орбітальний політ Starship

Насправді FAA 13 червня опублікувало два висновки — резюме екологічної оцінки та детальний план заходів, які компанія має реалізувати. Нагадаємо, FAA приступило до розгляду програми в листопаді 2020 року зразу після того, як SpaceX почала розбудовувати інфраструктуру космопорту Starbase на узбережжі Мексиканської затоки, поблизу міста Браунсвілл, штат Техас. Протягом останніх шести місяців регулятор п’ять разів відтермінував винесення рішення та брав додатковий час для аналізу програми. Остаточний вердикт експертної комісії FAA — FONSI (Finding Of No Significant Impact).

Це означає, що спеціалісти FAA прийняли найсприятливіший варіант для SpaceX — вони визнали програму такою, що не завдає суттєвої шкоди природі та надали SpaceX список з необхідними заходами для його зменшення до мінімуму. Небажаним для компанії Ілон Маска був висновок Environmental Impact Statement, який означав би більше «головного болю» та потенційно міг суттєво загальмувати розвиток програми.

Всього SpaceX повинна буде вжити понад 75 окремих заходів для пом’якшення впливу на навколишнє середовище, йдеться у пресрелізі FAA. Вони стосуються захисту водних ресурсів, обмеження рівня шуму та контролю за біологічно небезпечними матеріалами. Надалі FAA перевірятиме SpaceX на відповідність цим додатковим критеріям при видачі ліцензій на запуск.

Серед вимог — SpaceX буде координувати роботу з «кваліфікованим біологом» щодо перевірок освітлення, щоб мінімізувати вплив на морських черепах, керувати шаттлом для переміщення співробітників між містом Браунсвілл і об’єктом Starbase, а також щокварталу виконуватиме прибирання місцевого пляжу Бока-Чика. Окрім того, SpaceX зобов’язана зробити свій внесок у місцеву освіту та зусилля зі збереження природи, включаючи підготовку історичної доповіді про події американо-мексиканської війни та громадянської війни в США, які мали місце в цьому районі, а також заміну відсутніх орнаментів на місцевому історичному маркері. Також SpaceX повинна робити щорічні пожертви не менше $5000 організаціям, які захищають оцелотів і хижих птахів, які перебувають під загрозою зникнення, а також державній програмі любительського рибальства.

Коротко про головні досягнення за останній рік, щоб зорієнтуватись у розвитку програми Starship:

  • 6 травня 2021 року Starship SN15 (15-й серійний випробувальний апарат і п’ятий за рахунком прототип) здійснив перший повністю успішний висотний політ, злетівши на 10 км і приземлившись після цього. Цей запуск ознаменував перехід Starship і Super Heavy в наступну фазу розробки — SpaceX приступила до будівництва прототипу корабля Starship SN20 і прискорювача Super Heavy для першого орбітального польоту (їх нещодавно утилізували).
  • 6 серпня 2021 року SpaceX вперше зібрала повноцінний прототип ракети Starship з обома ступенями та загальною довжиною 120 метрів. Після цього ракету знову розібрали для додаткових випробувань обох ступенів окремо, у тому числі пропалювання прискорювача та його перевірку на герметичність.
  • 22 жовтня SpaceX вперше провела пропалювання вакуумного двигуна Raptor у складі Starship 20, а 12 листопада відбулися вогневі випробування в повній конфігурації — з шістьма киснево-метановими двигунами Raptor (три для виконання маневрів на низьких висотах і в щільній атмосфері, і ще три — для роботи у безповітряному просторі).
  • 10 лютого 2022 року SpaceX знову зібрала повноцінний прототип ракети Starship з обома ступенями й цього разу не просто для «примірки» — після всіх перевірок інженери повноцінно з’єднали обидві частини ракети.
  • 27 травня 2022 року SpaceX викотила оновлений прототип Starship 24 на стартовий майданчик космодрому у Бока-Чика до надважкої ракети-носія Super Heavy B7, який поповнюється новітніми двигунами Raptor 2 — відтоді інженери SpaceX активно проводять різноманітні тести з обома ступенями в межах підготовки до першого орбітального запуску.
Курс-професія "Unreal Engine Developer" від robot_dreams.
Отримайте фундаментальні знання з розробки ігор, навчіться кодити на С++ та використовувати Blueprints і Gameplay Ability System, щоб створювати віртуальні всесвіти на топовому рівні.
Про курс

Напередодні SpaceX провела тести, що імітують захоплення та підйом «руками» 140-метрової Мехазили прискорювача Super Heavy. Наступний крок — вивезення та встановлення SH B7 на стартовий стіл для проведення вогневих випробувань.

Коли орбітальний запуск Starship — і яким він буде

Як ми вже неодноразово розповідали у попередніх новинах, досі саме американський регулятор FAA гальмував розвиток програми створення Super Heavy та Starship Американський регулятор дав SpaceX «зелене світло» на перший орбітальний політ Starship зі Starbase у Техасі. Він може відбутися до кінця літаАмериканський регулятор дав SpaceX «зелене світло» на перший орбітальний політ Starship зі Starbase у Техасі. Він може відбутися до кінця літаПерспективні надважка ракета та корабель, що розробляються SpaceX для заміни поточного сімейства ракет Falcon та кораблів Dragon та призначені для доставки вантажів та людей на навколоземну орбіту, Місяць та Марс. Також SpaceX розробляє за контрактом NASA варіант Starship для місячної програми Артеміда, яка передбачає пілотований політ і висадку на Місяць., тож тепер м’яч знаходиться на половині поля SpaceX. Донедавна SpaceX планувала перший орбітальний політ Starship (Super Heavy B7 + Starship S24) на літо 2022 року — головне питання зараз у тому, наскільки швидко SpaceX зможе виконати 75 заходів, які вимагає від неї FAA, отримати ліцензію, провести всі необхідні тести та завершити підготовку інфраструктури. За оцінками експертів галузі, SpaceX знадобиться щонайменше кілька місяців для підготовки. І якщо SpaceX не встигне виконати перший орбітальний запуск Starship до кінця цього літа, то дуже ймовірно, що він відбудеться до кінця 2022 року. Отож тримаємо кулаки, щоб все пішло за планом.

Нагадаємо, ще у травні 2021 року SpaceX направила до Федеральної комісії зі зв’язку США (FCC) документ з описом першого орбітального польоту Starship. Згідно з планом випробувального польоту, через якийсь час після запуску зі стартового майданчика Зоряної бази SpaceX у Техасі прискорювач Super Heavy відокремиться та приводниться в Мексиканській затоці, а Starship вийде на орбіту (не менше 160 кілометрів), виконає майже повний виток навколо планети, здійснить повторний вхід в атмосферу, загальмує двигунами і приводниться за 100 кілометрів від острова Кауаї, що входить до складу Гавайського архіпелагу.

Що далі

Ще у 2002 році, починаючи свій шлях у приватній космонавтиці, Ілон Маск сформулював головну місію SpaceX — колонізацію Марса та перетворення людства на міжпланетну цивілізацію. На початку червня Ілон Маск поділився мініпрезентацією «Працюємо, щоб життя стало міжпланетним» про досягнення та плани SpaceX, де вкотре згадав про це. Наприкінці 2021 року Ілон Маск в одному з інтерв’ю висловив сумнів, що Starship з першого разу досягне орбіти, але при цьому підкреслив, що «впевнений» у досягненні цієї мети у 2022 році та розраховує виконати до дюжини тестових запусків Starship у 2022 році, щоб завершити програму випробувань та перейти до запуску реальних корисних навантажень у 2023 році. Тоді SpaceX цілилась в січень 2022 року з перший орбітальним запуском Starship, тож вочевидь графік з’їхав щонайменше на пів року.

Курс-професія "Unreal Engine Developer" від robot_dreams.
Отримайте фундаментальні знання з розробки ігор, навчіться кодити на С++ та використовувати Blueprints і Gameplay Ability System, щоб створювати віртуальні всесвіти на топовому рівні.
Про курс

SpaceX планує використовувати Starship для запуску нового покоління інтернет-супутників Starlink V2.0 (якщо Джефф Безос не завадить). Власне це має стати першим комерційним запуском Starship, але термінів поки що немає (вони залежатимуть від майбутнього першого тестового запуску). Окрім того, SpaceX планувала у 2023 відправити на Starship до Місяця (обліт без висадки) туристичну делегацію на чолі з японським мільярдером (місія DearMoon). Ще одна туристична місія на Starship входить у програму Polaris, але поки що немає ні подробиць, ні навіть приблизних термінів.

Миссия на Марс. Что нового рассказал Илон Маск на презентации межпланетного корабля SpaceX Starship


Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: