Новини Наука та космос 28.10.2024 о 11:01 comment views icon

Вчені розкрили приховану історію Місяця в новому аналізі зразків ґрунту, привезених «Аполлоном-16» півстоліття тому

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Нове дослідження місячного ґрунту, зібраного астронавтами «Аполлон-16» у 1972 році, дозволило вченим реконструювати мільярди років історії Місяця.

У 1972 році, після «прилунення» в багатократерному районі Декарт на місячних нагір’ях, астронавти Джон Янг, Чарльз Дюк і Кен Маттінглі зібрали приблизно 96 кг матеріалу з поверхні Місяця. Попередній хімічний аналіз зразків показав наявність різних благородних газів, включаючи аргон і ксенон — які, по суті, є важливим ознаками для виявлення впливу сонячного вітру та ударів астероїдів на формування поверхні Місяця протягом мільярдів років.

Астронавт Джон В. Янг, командир «Аполлон-16», збирає місячні зразки біля кратера Норт-Рей. Це третій вихід місії у відкритий космос з моменту висадки на супутнику 23 квітня 1972 року. Знімок зробив астронавт Чарльз М. Дюк-молодший, пілот місячного модуля. Джерело: NASA
Астронавт Джон В. Янг, командир «Аполлон-16», збирає місячні зразки біля кратера Норт-Рей. Це третій вихід місії у відкритий космос з моменту висадки на супутнику 23 квітня 1972 року. Знімок зробив астронавт Чарльз М. Дюк-молодший, пілот місячного модуля. Джерело: NASA

Більшість зразків були ретельно вивчені у попередні роки, однак один з останніх NASA «розпакувало» два роки тому — і значна частина знань про еволюцію Місяця отримана саме з нього (зокрема в тому, що стосується віку нашого супутника, який виявився на 40 млн старший, ніж ми думали). Останній аналіз відкриває «нові глави» цієї історії:

«Ми можемо створити повнішу картину історії певних частин Місяця у ранній Сонячній системі: де удари астероїдів були інтенсивнішими й в який період часу, і коли вони стали слабшими», — каже провідний автор дослідження Марк Ноттінгем з Університету Глазго у Великій Британії.

Під час аналізу зразків Ноттінгем з колегами використовували методи мас-спектрометріїМас-спектрометрія — метод визначення хімічного, фазового складу і молекулярної структури речовини, що базується на реєстрації спектра мас йонів, утворених внаслідок іонізації атомів і (або) молекул проби., щоб каталогізувати гази та їхню кількість у зразках, що допомогло їм «визначити, скільки часу зразки перебували під впливом на поверхні Місяця або поблизу неї».

Хімічний склад газів, які потрапили в ці «реголітові брекчії»Брекчія — грубоуламкова гірська порода, що складається з гострокутних зцементованих уламків розміром понад 2 мм. під дією астероїдних зіткнень показує, що вони тривалий час залишалися під впливом сонячного вітру та астероїдів. Конкретний вік кожного зі зразків доволі сильно варіювався: від 2,5 млрд років до менше мільярда. Це свідчить про те, що місячний ґрунт навколо зони прилунення «змішаний», причому частина газів вийшла на поверхню внаслідок недавніх ударів.

Ноттінгем каже, що дослідження, окрім того, що пропонує чіткішу картину наслідків зіткнень астероїдів з Місяцем, допоможе у плануванні майбутніх місій та визначенні потенційних місць для створення баз на супутнику.

«Це надзвичайно — розуміти, що зразки, привезені «Аполлоном-16» понад півстоліття тому, все ще містять таємниці історії Місяця і можуть допомогти сформувати план для дослідження Сонячної системи в наступні десятиліття», — каже Ноттінгем.

Дослідження було опубліковано в жовтні в журналі Meteoritics & Planetary Science (через Space.com).

Залишки планети, з якої утворився Місяць, можуть ховатися біля ядра Землі


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: