Дописи 25.09.2023 о 18:40 comment views icon

Ноутбуки: від громіздких до невидимих

author avatar
https://secure.gravatar.com/avatar/3756071a2a49be28bde4fde4cd74ec48?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://secure.gravatar.com/avatar/3756071a2a49be28bde4fde4cd74ec48?s=96&r=g&d=https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/06/no-avatar.png *** https://itc.ua/wp-content/themes/ITC_6.0/images/no-avatar.svg

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Візьми участь у конкурсі та виграй ігровий ноутбук від?

Спочатку я хотів написати огляд свого ноутбука. Але чим може зацікавити огляд ноутбуку десятирічної давнини? Навіть, якщо додати історію його життя та гумор на кшталт «Раніше дружина вчила мене життю. Купив їй ноут, під’єднав інтернет. Тепер вчить інших!»

Тож, перечитавши умови конкурсу, я зрозумів, що завдяки пункту 2 “Та будь-які інші статті на тему ноутів” можу написати про більш глобальні питання, про велич людського духу та геній винахідництва, тобто темою моєї статті стала історія появи й основні зміни ноутбуків, а також їх роль у нашому житті та перспективи майбутнього для цього девайсу.

Пишу я цю статтю на своєму Dell Inspiron 15 3542 i3, який прослужив мені вірою і правдою більш як 7 років. Додаю фото цього ноутбучного дідугана, він на це заслужив. Особливо враховуючи, що згідно з відповіддю ChatGPT, середня тривалість «життя» ноутбуків наразі складає 3-5 років. До речі, а Ви помічали, що часто ми починаємо наділяти предмети та техніку людськими якостями, хай  навіть підсвідомо? Сподіваюсь, Ви дивились фільм “Вона” (2013 року), в якому як раз про це разом з історією про справжній штучний інтелект. Якщо ні, то подивіться, не пожалкуєте.

Ноутбуки: від громіздких до невидимих
dell inspiron 15 3542
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
dell inspiron 15 3542

 

Тож і справді, з особистого досвіду можу сказати, що актуальність «заліза» вкладається у вищеназваний ChatGPT час. Після 3 років вже не всі сучасні програми та ігри працювали без зависань. А після 5 років від моменту купівлі можна сказати просто, що не всі сучасні програми та ігри працювали…

Головна тенденція цих постійних оновлень має чітке спрямування: весь розвиток комп’ютерних технологій йде в одному напрямку – до інтеграції їх з людиною.

Для цього вони стають все більш потужніші і все більш компактні, все частіше мініатюрні.

Історія

Наступним  великим кроком в цьому напрямку  після створення персонального комп’ютера, стало створення комп’ютера  мобільного, так званого лептопа. Фактично “ноутбук” спочатку називали лептопом (laptop), що в перекладі з англійської означає “на колінах”. Це пов’язано з тим, що ноутбуки спочатку і позиціонувались для використання, так би мовити “на колінах”.

Курс Англійської.
Вивчай англійську прямо зі свого смартфона за допомоги смарт-платформи.
Більше про курс

Я ще пам’ятаю час, коли в продажу паралельно були лептопи і ноутбуки. І як я намагався розібратися в чому в них різниця. Різниця виявилась в тому, що лептопи були більшими і важчими. Все. Тож надалі я буду називати всі ці моделі для зручності зручним для нас словом «ноутбук». Навіть якщо вони будуть розміром з туристичну валізу і вагою понад 10 кілограм.

Отож, після того, як з’явився персональний комп’ютер, встало питання його мобільності. Тягати наявні моделі з собою на роботу та з роботи не видавалось можливим. Навіть при використанні для цієї місії власного автомобіля, у щасливих власників цього дива дуже би боліли руки  й спини.

Першим комерційно успішним портативним комп’ютером вважається Osborne 1, випущений в продаж 3 квітня 1981 року американською компанією Osborne Computer Corporation. Він містив в собі клавіатуру, дисплей та набір популярних програм. Osborne 1 був популярним серед бізнесменів та професіоналів, що потребували переносного комп’ютера для роботи в дорозі.

 

Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Osborne 1
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Osborne 1
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Osborne 1

Але його вага складала 10,9 кг, що звісно було менше ніж вага звичайних персональних комп’ютерів того часу. Та й комплектація його була більш зручною, ніж великі окремі частини ПК. Але тягати майже 11 кг маси було хоч і престижно, але все ж таки ще занадто важко.

Тож вже в 1982 році на замовлення влади США компанія Grid Systems випустила Grid Compass, який зовнішньо вже нагадує наші сучасні уявлення про ноутбук і важив усього близько 5 кг.

Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Grid Compass
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Grid Compass
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Grid Compass
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Grid Compass

Потім людство чекало десятиліття відносної тиші в інноваційних розробках ноутів, після якого у жовтні 1992 році IBM випустила перший ноутбук із серії ThinkPad. Кажуть, що назва з’явилася завдяки слогану компанії Think! (Думай!) і є похідною від слова “Notepad” – блокнот. Він став справжнім проривом не тільки по технологіях, але й по зручності використання й маркетинговим хитрощам просування.

Розробники компанії IBM розташовували логотип серії ноутбуків асиметрично. Таке розташування логотипа привертало увагу і приваблювало покупців. Ми ж любимо, коли усе незвично, не як у всіх.

Серед новацій, що слугували комфорту використання ноута були джойстик TrackPoint, який виглядав майже як червона кнопка і знаходився між клавішами букв G, H і B («тачпади» з’явилися на ноутбуках пізніше) та «котячі лапки», завдяки яким користуватися ноутбуком на рівній поверхні стало ще краще.

З цікавого було ще те, що у квітні ж 1992 року було презентовано таблет ІВМ 2521 ThinkPad 700T з лінійки ThinkPad, якого можна назвати дідусем сучасних планшетів. Але в продаж він поступив разом з моделями 700 та 700C вже у жовтні 1992 року.

Ноутбуки: від громіздких до невидимих
ThinkPad 700
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
ThinkPad 700T

 

Сучасність

Ринок ноутбуків 90-их років ХХ століття складався з продукції таких гігантів індустрії, як Dell, HP, Toshiba та Sony. Але вже у 2000-их виробників стало значно більше, функціонал і якість виготовлення також стали дуже різнитися. Більшість компаній почала виготовляти продукцію в Китаї через що вибагливість користувачів до якості продуктів значно знизилась під штучним впливом політики  корпорацій.

Пам’ятаю, як коли  я вибирав який ноутбук купувати, то схилявся до більш дешевих і з кращими технічними показниками ноутбуків фірм Asus та Acer. Але більш досвідчений колега мені казав «Ти що? Бери тільки Dell або HP! Це якість, яка прослужить десятиліття, а інші фірми – це товар на 2-3 роки!» Я вибрав Dell і досі не шкодую, він і справді служить мені вірою та правдою. Хоча, звісно, в кожного може бути своя історія зі своїми ноутбуками.

Але час іде й ноути продовжують ставати легшими, потужнішими, зручнішими, кращими.

Курс Комерційний директор.
Зосередження на практичних завданнях та послідовному аналізі проектів замість великої теорії. Реалізуй свої мрії про керівну посаду після завершення курсу.
Дізнатись програму

З найбільш показових сучасних моделей можна назвати такі, наприклад, як:

HP Spectre Folio – це ноутбук з OLED-екраном і сенсорним екраном, який можна використовувати в режимі планшета.

Dell XPS 13 2-in-1 – це ноутбук з обертовим екраном, який можна використовувати в режимі планшета або режимі мольберта.

Lenovo ThinkPad X1 Nano – це ноутбук зі своїм штучним інтелектом, який використовує AI для персоналізації досвіду користувача та оптимізації продуктивності. Доречі, в ньому повернувся червоний джойстик, який був притаманний ще самій першій моделі цієї лінійці.

Ноутбуки: від громіздких до невидимих
HP Spectre Folio
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
HP Spectre Folio
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Dell XPS 13 2-in-1
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Dell XPS 13 2-in-1
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Lenovo ThinkPad X1 Nano
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Lenovo ThinkPad X1 Nano

 

Майбутнє

Наразі шлях до  інтеграції комп’ютера в тіло людини продовжується і підлаштовуючись під цю ціль розвивається ринок ноутбуків. Вони стають більш тонкими, легкими, функціональними. Всі ці новітні технології є підґрунтям для того, щоб функції ноутбука могли виконуватись без самого ноутбука. Генрих Альтшуллер казав на цю тему приблизно наступне “Ідеальним рішенням проблеми можна вважати, коли функція апарату виконується без наявності самого апарату”.

А отже, в перспективі, те що ми знаємо як ноутбуки в майбутньому, на мій погляд, приречені на вимирання.

Я спитав ChatGPT (ще одна з технологій, яка буде використовуватись для «вбивства» ноутбуків), що таке «ноутбук», він дав відповідь:

Курс Англійської.
Навчання для різних цілей та рівнів: робоча англійська, початковий рівень, курси для дітей та підлітків.
Дізнатись про курс

Ноутбук — це персональний комп’ютер, який призначений для портативного використання. Він об’єднує в собі всі основні компоненти комп’ютера, такі як центральний процесор, оперативна пам’ять, жорсткий диск або накопичувач SSD, монітор і клавіатуру, у компактному корпусі, який можна легко переносити. Ноутбуки працюють від вбудованого акумулятора або від мережі електроживлення і зазвичай використовуються для роботи, навчання, розваг і інших завдань, які вимагають переносного комп’ютера.

Як бачимо, частину функціоналу персонального комп’ютера  вже можна виконувати завдяки доповненій реальності (AR). І роботи в цьому напрямку активно йдуть.

Звісно, такі продукти, як Microsoft HoloLens та Magic Leap One ми не побачимо найближчим часом на красунях наших міст. Банально через їх габарити і дивацький зовсім не модний вигляд. Але ось вже такі продукти, як Google Glass та Epson Moverio наближаються по зовнішньому вигляду і габаритам до того, що можна вдягнути на вулицю без стовідсоткової вірогідності бути засміяним.

Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Microsoft HoloLens
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Magic Leap One
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Epson Moverio
Ноутбуки: від громіздких до невидимих
Google Glass

Але навіть дві останні розробки – це більшою мірою прототипи, експериментальні продукти. Масового розповсюдження доповнена реальність набуде, коли  її інтегрують з контактними лінзами. Це буде зручно, красиво і стане модно. Тоді ці пристрої замінять нам ноутбуки вже повністю! Тоді втілиться в реальність третій закон Артура Кларка: «Будь-яка достатньо розвинена технологія схожа на магію».

Наразі вже є працюючі прототипи, одним з них є винахід з університету в Уельсі (UNIST), завдяки якому вдається прокладати маршрути по місцевості.

Або є ще американський стартап Mojo Vision з іншим вже функціоналом, про який розповідали у 2022 році.

Подальший розвиток науки і технологій буде спонукати переводити речі, які зараз доступні нам завдяки ноутбукам (робота, ігри, зв’язок і інше) у віртуальну реальність та доповнений простір. Але звісно, по строках дуже важко спрогнозувати результати досліджень і швидкість їх впровадження в мас-маркет.

 

Висновок

Завдяки глобалізації ринку праці й туризму ноутбук у ХХІ столітті став майже невід’ємною частиною сучасної людини, він завжди поруч з нами. Навіть якщо згадати роки епідемії коронавірусу з карантинними заходами, або хвилю біженців від початку повномасштабної війни  з росією – ноутбуки є нашими помічниками, які дозволяють працювати хоч з власного дому, хоч з закордону.

При цьому це вже далеко не пристрій тільки для роботи. Він увібрав в себе й кінотеатр, ігри, навчання, новини, спілкування і багато супутніх сфер. Це пристрій, який завдяки своїм функціональним можливостям та габаритам розширює людські можливості, ведучи нас в напрямку появи HOMO DEUS.

Але навіть, якщо враховувати винаходи на кшталт окулярів та лінз доповненої реальності, є така річ, як психологія людини. Ми любимо, щоб продукти були осяжні, щоб їх можна було доторкнутися, щоб ними можна було похвалитися. Саме тому, в супереч швидкості наукових винаходів, ноутбуки, на мою думку, будуть жити і розвиватись саме як ноутбуки ще років п’ятдесят. Так, вони можливо стануть виглядати зовсім не так, як ми звикли, але слово «ноутбук» не зникне з лексикону на нашій пам’яті.

Дякую за те, що дочитали пост до кінця. Мені буде цікаво почути Вашу особисту думку стосовно піднятих тем. А поки що не залишайте свої ноутбуки на полу, а то буде, як в анекдоті:

«Залишив на полу ноутбук. Бабуся вирішила, що це ваги. Коротше, 50 тисяч бабуся важить…»

Візьми участь у конкурсі та виграй ігровий ноутбук від?

Нові моделі ігрових ноутбуків MSI на базі RTX 40** серії з підтримкою DLSS 3.0 – для найвибагливіших геймерів. Ноутбуки серії Prestige та Modern – потужні помічники в роботі, навчанні та повсякденному користуванні.
Один з цих ігрових монстрів – MSI Crosshair C12V ти можеш виграти вже зараз, взявши участь в нашому конкурсі.
Бонус для читачів ITC.ua: знижка 5% у MOYO на будь-який ноутбук MSI за промокодом ITCMOYOITC.

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Завантаження коментарів...

Нові дописи

Дописи
Як ефективно керувати витратами на хмарну інфраструктуру
author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/11/125790864-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/11/125790864-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/11/125790864-150x150.jpg

Андрій Михайленко

Colobridge GmbH, Chief Operating Officer

Дописи
«Кіновсесвіт Marvel» йде на дно… Це кінцева зупинка?!»
author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/11/Head_Odysseus_MAR_Sperlonga-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/11/Head_Odysseus_MAR_Sperlonga-150x150.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/11/Head_Odysseus_MAR_Sperlonga-150x150.jpg

Odysseus

Міфічний персонаж

Дописи
ОРРО AED Україна презентує навушники Enco Air3i: Нова версія неперевершеного звуку
author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/OPPO_150_150_uwp_avatar_thumb.png *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/OPPO_150_150_uwp_avatar_thumb.png *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2023/09/OPPO_150_150_uwp_avatar_thumb.png

OPPO Ukraine

OPPO — світовий бренд смартпристроїв, який прагне до синергії естетики та інновацій.

Загрузити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: