
Академія кінематографічних мистецтв і наук оновила правила «Оскару» — судді мають дивитися фільми, номіновані на премію. І, здається, це взагалі-то мало бути за замовчуванням.
Нововведення запрацює, починаючи з 98-ї церемонії, яка відбудеться 15 березня 2026 року. Відтоді члени Академії не зможуть голосувати в категорії, якщо не переглянули всі фільми, номіновані в ній. Нове правило викликало хвилю реакцій — від подиву до глузувань — і залишає чимало відкритих питань.
Раніше перегляд номінантів був лише рекомендованим, а тепер — обов’язковим. Утім, як Академія планує перевіряти, чи справді виборець подивився всі фільми, наразі невідомо. А також, як взагалі буде притягувати порушників до відповідальності? Поки що невідомо про можливі дискваліфікації або інший метод покарань.
Причиною змін, вочевидь, став попередній «Оскар», коли в інтернет потрапили анонімні зізнання виборців — дехто чесно казав, що ігнорував «Дюну 2» чи «Бруталіста». Один користувач соцмережі саркастично спитав: «Вони просто голосували за вайбером?», а інший пожартував: «Здається, вони голосували на основі результатів IMDb, лол».
Вже підтвердили, що раніше були випадки, коли виборці не додивилися фільм або взагалі не вмикали його, особливо якщо той був довгий. На фоні таких заяв обов’язковий перегляд виглядає логічно — але неймовірно запізніло. Один коментатор поставив абсолютно резонне питання: «Вони не робили цього раніше?». Зате тепер багато, хто відповів собі на питання — чому той самий фільм (який вирішуєте ви) взагалі отримав «Оскар»?
THEY WERENT DOING THAT BEFORE????????????????????? https://t.co/PFxbzCervS
— Evensya (@EvensyaXo) April 21, 2025
Користувачі сумніваються не тільки в тому, як виконання правила перевірятимуть, а й чи можливо його виконати фізично? Наприклад, дехто підрахував, що переглянути усі фільми за 2023 рік потребувало б багато часу — 75 днів поспіль без перерв. Можливо, логічніше було закріпити суддів за різними категоріями.
Але попри плутанину, яку ще можливо розв’язати, нововведення наближує процес голосування на «Оскарі» до стандартів BAFTA, де такий обов’язок вже є. Тепер усі номінанти в кожній категорії будуть включені до фінального голосування. І члени мають підтвердити, що бачили всі ці роботи.
Крім цього, Академія оновила й інші правила, зокрема розширила критерії для міжнародного «Оскара». Тепер фільми можуть подавати не лише країни, чиї громадяни мали творчий контроль, а й ті, де режисери мають статус біженця або притулку. Також запроваджено попередній раунд для нової категорії — за досягнення в кастингу. У фіналі журі запросять на подію з показами фільмів і сесіями запитань-відповідей із номінантами.
Щодо цифрових інструментів і ШІ, Академія чітко заявила: їхнє використання не вплине на шанси на номінацію. Кожна філія повинна оцінювати фільм із врахуванням того, наскільки в ньому була центральною роль людини як автора.
Графік церемонії вже визначено: голосування за номінації — з 12 по 16 січня 2026 року, оголошення номінантів — 22 січня, зустріч номінантів — 10 лютого. Нові правила також зачіпають терміни подачі в деяких категоріях. І нарешті, ще одне гучне оновлення, але вже для 100-ї церемонії у 2027-му: тоді вперше категорії «Оскар» поповняться відзнакою за трюки. Але це вже інша історія.
Disney пролітає на «Оскарі» третій рік поспіль — найдовша серія програшів для студії
Джерело: World of Reel
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: