Статьи

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

У грудні користувачі Divan.TV почали масово скаржитися на проблеми в роботі сервісу — відповідні повідомлення можна знайти на сторінках сервісу відгуків Otzyvua. Труднощі почалися після того, як український онлайн-кінотеатр змінив власника. Редакція ITC.UA спробувала розібратися, що буде з онлайн-кінотеатром та його передплатниками?

Зародження та розвиток Divan.TV

Ідея сервісу інтерактивного телебачення з’явилася в Андрія Колодюка у 2008 році, а презентація Divan.TV відбулася влітку 2011 року. У травні 2012 року сервіс став доступним першим абонентам через телевізори, а в січні 2013 року Divan.TV запрацював в онлайні. Для реалізації проєкту були залучені інвестиції у сумі $2,5 млн. Основним інвестором виступив фонд Aventures Capital, засновником якого є Андрій.

На початковому етапі розвитку Divan.TV планувалось дуже багато, включно з виходом у 2013 році на ринки Європи та США, а також інтеграцією сервісу у телевізори Philips. З часом сервіс почав активно розвиватися та досягати певних успіхів, з’являлися нові партнери серед мережевих магазинів та інтернет-провайдерів, було налагоджено випуск медіа приставки під власною торговою маркою, розроблено додатки для різних мобільних платформ. Бізнес вийшов на беззбиткову діяльність в четвертому кварталі 2014 року.

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Протягом наступних років сервіс продовжував стабільно працювати — аж до грудня 2021 року, коли в інтернеті почали ширитись повідомлення про припинення роботи Divan.TV. У роботі сервісу почали спостерігатись проблеми, а зв’язатися зі службою підтримки Divan.TV було складно.

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Ті користувачі, кому таки пощастило поспілкуватися з підтримкою, із подивом дізналися, що з технічних причин сервіс Divan.TV недоступний. Ба більше, там їм повідомили, що сервіс припиняє своє функціонування.

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Однак на офіційному сайті сервісу про це ані слова, а сторінка Divan.TV в соціальній мережі Facebook взагалі більше недоступна. Разом з тим, як випливає зі скарг активних користувачів у соцмережах, з їх карток продовжують списувати кошти, а нових продовжують заманювати пробним семиденним періодом за 1 грн.

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Водночас наявним абонентам сервісу почали надходити пропозиції щодо переходу на SWEET.TV. Начебто, у вигляді компенсації їм нададуть доступ до сервісу на 3 місяці за символічну плату 1 грн.

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Однак офіційної заяви чи підтвердження партнерства між Divan.TV та SWEET.TV не було.

Продаж Divan.TV та загадковий бельгієць Ян Тіс

Андрій Колодюк відійшов від управління Divan.TV ще три роки тому, і коли один з міноритарних акціонерів захотів продати свою частку, вони разом почали шукати покупця. В результаті отримали пропозицію про 100% продаж компанії. 

7 вересня після проведення необхідних юридичних перевірок «Татхрах Дженерал Трейдінг» з Люксембургу (власник – Ян Тіс) придбала 100% компанії «Фінарт Капітал Інвест» (кінцевий бенефіціарний власник — Андрій Колодюк), яка володіє сервісом Divan.TV.  Сума угоди не афішується.

Новий власник Ян Тіс — 68-річний інвестор та бізнесмен із Брюсселю. Він починав у портовому бізнесі та з часом зацікавився інвестиціями у технології та комунікації. Наразі це його основна сфера інтересів. Він володіє компаніями Tathkrah-Group, ACTO, Helitech, а також входить до керівних органів Acquisition International та Elysee Invest sa. Ян Тіс вважає Divan.TV унікальним сервісом з можливостями трансляції контенту для широкої аудиторії.

21 грудня 2021 року в Києві пройшла пресконференція «Україна в інформаційному просторі майбутнього світу  — Україна на порозі 2022 року», де нові власники Divan.TV розповіли про подальші плани. 

Перетворення Divan.TV на платформу для мовлення на окуповані території

Divan.TV відведена ключова роль у новому проєкті ЄС щодо протидії російській дезінформації (що це за проєкт, поки невідомо), як одному з елементів гібридної війни. Як розповів на пресконференції Віктор Захарчук (представник нового власника Divan.TV в Україні), ідея полягає у протидії російським провладним каналам — забезпечити альтернативну точку зору на події в Україні, окупованому Росією Криму та непідконтрольних владі територіях Донецької та Луганської областей.

З цією метою планувалося створити канал розповсюдження такої альтернативної інформації через мережу інтернет, який би використовував технологію OTT та можливості української компанії. Проєкт, за словами Віктора Захарчука, узгоджувався з керівництвом ЄС, Державним департаментом США, світовими ЗМІ. Джерела фінансування не повідомляються.

За словами Яна Тіса, Divan.TV повністю відповідає вимогам зазначеного проєкту. Це єдиний  сервіс, який з 2014 року (і досі) транслює по всьому світу, включаючи Росію, близько 75 українських каналів. «Татхрах Дженерал Трейдінг» звертала увагу саме на це. Окрім того, теперішня модель Divan.TV не потребує додаткових затрат на технічну реалізацію проєкту та дозволяє почати мовлення на окуповані території «хоч завтра».

Варто зазначити, що за даними джерел ITC, Ян Тіс також пов’язаний багаторічними відносинами з іншим добре відомим нам бельгійцем — чинним президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, який має чітку проукраїнську позицію.

Конфлікт з попереднім керівництвом та міноритарними акціонерами

Попередній аудит виявив, що у «Фінарт Капітал Інвест» (юридичної особи Divan.TV) існує кредиторська заборгованість в сумі 45 млн грн, з яких заборгованість перед медіагрупами складає 20 млн грн. За словами Андрія Колодюка, усі ОТТ-сервіси в Україні на сьогодні є неприбуткові й борги є у всіх медіагруп. Водночас покупець взяв на себе зобов’язання інвестувати в компанію $5 млн для погашення кредиторської заборгованості та інших цілей — після проведення повноцінного аудиту.

Після підписання угоди покупець почав процес перереєстрації «Фінарт Капітал Інвест» в Єдиному державному реєстрі, але на цьому етапі виникли труднощі через конфлікт з попереднім керівництвом та іншими міноритарними акціонерами «Фінарт Капітал Інвест», які сукупно володіли 30% компанії. 

Офіційний представник нового власника Віктор Захарчук розповів, що у 2019 році керівництво «Фінарт Капітал Інвест» (Канюк А. та Пашура П., додаткових деталей про цих людей немає) разом з Миколою Фадєєвим (представник за довіреністю одного з міноритарних акціонерів) створили схему, яка дозволяла виводити кошти абонентів Divan.TV за межі компанії. Протягом 2020-2021 років посадові особи «Фінарт Капітал Інвест» незаконно виводили кошти з компанії. До такого висновку нові власники прийшли після отримання відповідей від банківських установ, платіжних систем, партнерів сервісу Divan.TV, правовласників та інших установ. Також посадові особи «Фінарт Капітал Інвест» не сплачували за наданий сервісу медіаконтент та штучно створювали стан неплатоспроможності, щоб довести компанію до банкрутства. За цими фактами СВ Національної поліції України у м. Києві  30 листопада 2021 року розпочало кримінальне провадження №12021100000001398.

За словами Захарчука, керівництво «Фінарт Капітал Інвест», яке на той момент вже склало свої повноваження, заблокувало угоду та відмовилось передати новим власникам необхідні документи (зокрема і бухгалтерію), коди доступу до панелі управління сайтом Divan.TV та інші матеріальні активи «Фінарт Капітал Інвест». 

15 вересня 2021 року (через тиждень після укладання угоди про купівлю «Фінарт Капітал Інвест») Микола Фадєєв звернувся до Мін’юсту зі скаргою, в якій назвав незаконними дії державного реєстратора під час реєстрації змін в статуті компанії. Він зазначив, що не згодний з діями директора компанії «Мікарніал» — Колодюка (ця кіпрська компанія — кінцевий бенефіціар Divan.TV, вона володіє українською юридичною особою «Фінарт Капітал Інвест»). 

Мін’юст після розгляду скарги прийняв рішення щодо скасування державної реєстрації змін в статуті «Фінарт Капітал Інвест», яким відновив на посаді попереднього директора та повернула «Фінарт Капітал Інвест» у власність «Мікарніал». Це заблокувало новим власникам доступ до банківських рахунків компанії.

«Татхрах Дженерал Трейдінг» повторно звернулася до державного реєстратора та надала всі документи, необхідні для проведення реєстрації. Офіційна довідка держреєстратора засвідчує, що компанія надала 14 документів.

Divan.TV продали європейцям та хочуть перетворити на ОТТ/IPTV-платформу — зокрема для Криму і Донбасу. Угоду заблокували міноритарні власники

Після проведення повторної реєстрації Микола Фадєєв подав нову скаргу до Мін’юсту, а Центральна колегія за результатами розгляду постановила, що для проведення державної реєстрації було надано лише 2 документи. Водночас звернення «Татхрах Дженерал Трейдінг», «Мікарніал» та державного реєстратора при розгляді скарги не були враховані. Реєстратор пропонував колегії надати запит до всіх документів, які зберігаються у нього в архіві в паперовому вигляді. Проте колегія задовольнилася даними з електронного реєстру, де зазначений неповний перелік документів. На основі висновку колегії міністр юстиції знов видав наказ про скасування реєстрації зміни стану «Фінарт Капітал Інвест».

Після цього, за словами Віктора Захарчука, попередні посадові особи компанії почали розсилати листи партнерам з повідомленням, що саме вони є керівниками. Також, маючи доступ до панелі управління сайтом Divan.TV, вони перевели всі платежі абонентів на підконтрольні їм рахунки.

Як повідомив Віктор Захарчук, напередодні укладання угоди — 3 вересня 2021 року — попереднє керівництво звернулося до Подільського районного відділу поліції із заявою стосовно порушення кримінальної справи про злочин на території Республіки Кіпр, де зареєстровано компанію «Мікарніал». Після того як Мін’юст вдруге скасував внесення змін до державного реєстру слідчий Подольського РВД звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на 100% компанії «Фінарт Капітал Інвест». За словами Віктора Захарчука, суддя розглянув та задовольнив клопотання, а також додатково виніс ухвалу про заборону всім нотаріусам та державним реєстраторам проводити будь-які реєстраційні дії стосовно «Фінарт Капітал Інвест».

У відповідь «Татхрах Дженерал Трейдінг» подали позов до Господарського суду з вимогою скасувати рішення міністра юстиції та наразі готують заяву до ДБР стосовно внесення неправдивих даних в електронну систему.

Колишній директор ТОВ «Фінарт Капітал Інвест» Аркадій Канюк дотримується іншої точки зору. Він каже, що 9 вересня 2021 року його «спонтанно і незаконно» звільнили з посади директора. І з того часу він не має можливості впливати на бізнес, а також не має доступу до банківських рахунків та співробітників. За його словами, «якось» відбулася перереєстрація власника, з «Мікарніал» – на «Татхрах Дженерал Трейдінг».

«Мене викинули з директорів і поставили когось іншого. Потім інші акціонери через Міністерство юстиції оскаржили незаконну перереєстрацію – і повернули у власність назад «Мікарніалу», але через проведення компанією «Татхрах» реєстраційних дій після рішення Мін’юсту повернути управління компанією не вдалося. Все це дуже нагадує історію з «Юнітрейдом», коли Андрій Колодюк розпочав війну зі своїм рідним братом, у результаті збанкрутували добрий бізнес», – розповів Аркадій Канюка.

Нам не вдалось зв’язатись з усіма сторонами конфлікту та дізнатись їх позицію. У разі, якщо вони надішлють коментар до цього текста, ми додамо його до статті.

Плани щодо подальшого розвитку Divan.TV

Попри конфлікт ситуацій та судову тяганину, нові власники «Фінарт Капітал Інвест» не збираються відмовлятися від своїх початкових планів. У відповідь на запитання редакції ITC.UA вони повідомили, що мають намір і далі підтримувати роботу сервісу. 

Директор «Фінарт Капітал Інвест» Леся Березовець спростувала наявну інформацію про припинення роботи Divan.TV та переведення абонентів на сервіс SWEET.TV. Вона додала, що наразі ведуться роботи по відновленню сервісу. Вже повернулася можливість спілкування з абонентами. Протягом 10 днів планується розв’язувати наявні проблеми технічного характеру, щоб абоненти Divan.TV мали змогу знов отримувати якісний сервіс.

Як повідомив власник «Татхрах Дженерал Трейдінг» Ян Тіс, плани стосовно Divan.TV лишаються незмінними — створити на базі сервісу «міст довіри» в суспільстві України між громадянами (в тому числі між громадянами тимчасово окупованих територій), державою та світом. Враховуючи поточну ситуацію, Україні пропонується надати «зброю», яка допоможе об’єднати країну. Ян Тіс вважає, що Україна потребує допомоги у врегулюванні ситуації на кордоні України та Росії. Гібридна війна, яку проводить РФ, має різні прояви та охоплює різні інструменти. Використовуючи сучасні технології, Divan.TV зможе надавати об’єктивну інформацію про Україну всіх українських каналів.

Підхід, що пропонує Ян Тіс, на його погляд, передбачала більш ефективний спосіб трансляції інформації, ніж державний телевізійний канал «Дім». Окрім інформації, через сервіс Divan.TV мешканці тимчасово окупованих Росією територій зможуть отримувати й інші послуги, що надаються органами влади України, в тому числі освітні. Передбачається, що всі громадяни України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, зможуть отримати державу онлайн у своїх домівках.

Інвестор Divan.TV пропонує об’єднати зусилля всієї України, зокрема, медіагруп та бізнесу, задля надання інформації мешканцям окупованих територій. Ян Тіс сподівається, що медіагрупи та правовласники погодяться на безплатні трансляції своїх програм на непідконтрольну територію. Наразі переговори тривають. Також нове керівництво компанії звернулося до президента України із закликом про підтримку ініціативи. Поки що відповідь з Офісу президента ще не надійшла.


Завантаження коментарів...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: