У США набирає обертів цифрова “детоксикація” дітей від TikTok, Instagram чи Discord, коли батьки відправляють підлітків в табори без смартфонів і соцмереж. Програма коштує майже $8000.
The Washington Post пише, що підлітки 13–18 років протягом чотирьох тижнів змушені “жити життям”. До 36-річного тренера Деніела Тоула часто звертаються батьки часто, бо не знають, скільки часу дитина може проводити перед екраном, щоб “все було нормально”? Надати відповідь не так просто.
Програми “цифрової детоксикації” з’явилися через скарги батьків, які бачать своїх дітей залежними від соцмереж. На їхніх очах в підлітків знижується концентрація, вони гірше вчаться та стають агресивними, коли доступ до телефону обмежують. Все більше дітей проводять у TikTok по кілька годин поспіль та ігнорують батьківські обмеження, що перетікає у сварки. Через такі проблеми Австралія навіть змусила соцмережі видаляти акаунти підлітків.
Коли дитина потрапляє у “програму детоксикації”, як кажуть організатори, її чекає звичайна реабілітація. Зумерів відривають від телефонів, змушують займатися спортом, вчать спілкуватися, не губитися без розкладу і знаходити, чим себе зацікавити. Їм намагаються пояснити, що таке залежність від соцмереж: нескінченна стрічка й алгоритми підсовують саме те, що хочеш — і ти “залипаєш” годинами.
Керівник табору Reset у Санта-Барбарі (Каліфорнія) Майкл Якобус каже, що перший тиждень для них найважчий. Деякі підлітки буквально “ламаються” без TikTok і чатів, але поступово звикають до офлайн-режиму. Схожа ідея з’явилася в Китаї, але там немає такого “мирного рішення” — дітей змушують грати по 15 годин на день, щоб позбутися ігрової залежності. Інколи все завершується істериками або судомами.
За його словами, все залежить не лише від програми. Поведінка батьків вдома не менш важлива і чи підтримують вони зміни. Якщо після повернення дитина знову “заліпає” в TikTok, а батьки не шукають, чим зацікавити її, ефект швидко зникає. Соцмережа з короткими відео давно перетворилася на цілий світ з трендами (які інколи шкодять іншим), спілкуванням та емоціями. Тому звичайний “відпочинок від телефону” не допоможе витіснити проблему, потрібна повна перебудова звичок і темпу життя.
Керівник табору додає, що найчастіше батьки винні в тому, що привчають дітей до смартфонів занадто рано. Вони перестають контролювати їхнє використання і потім, наприклад, навіть іграшки з ШІ можуть ненароком занурити малечу в сексуальні теми. Дослідження Pew підтверджує масштаб проблеми: чверть американських дітей до 12 років вже мають власний смартфон, а більшість користується планшетами чи ґаджетами батьків. 86% дорослих кажуть, що встановлюють правила, але їх дотримуються лише частково.
Тим часом зумери знаходять все хитріші способи обійти цифрові обмеження. Офіцер Девід Гомес з Айдахо розповідає, як школярі маскують доступ до YouTube під біблійні застосунки. Вони ховаються за освітніми програмами і навіть використовують мапи, щоб заходити на анонімні форуми. Бували випадки, коли через музичні сервіси діставалися до дорослого контенту або прямо на Google Docs обмінювалися відвертими фото. Гомес вважає, що варто до останнього відкладати момент, коли діти отримають смартфон, але на практиці це набагато важче.
Тренерка Саманта Брокстон вважає, що проблема часто в крайнощах: або родина повністю закриває доступ до технологій, або дозволяє все підряд без правил. На її думку, варто обмежувати використання ґаджетів і вчити дітей, як це робити самостійно. Хоча інший тренер Тоул впевнений, що недостатньо просто прибрати телефони, треба змінити підхід до їхнього використання.

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: