Попри моє скептичне ставлення до збірок оповідань в сучасному книжковому світі їх стає все більше. І це я кажу лише про жанр фантастики, який в України однозначно переживає нову хвилю популярності. Буквально недавно ми вже писали про збірку «Палімпсест» від відомого британського письменника Чарльза Стросса. А тепер на черзі український письменник з Харкова Олексій Декань та його збірка оповідань «Алфавіт для андроїда», що вийшла у видавництві «ТУТ». Я вже прочитав її і тепер ділюся враженнями, але вже зараз можу рекомендувати вам її, якщо подобаються твори про андроїдів, роботів, кіборгів та усе подібне. Також вам зайде, якщо ви, як і я, в дитинстві зачитувалися бібліотечними збірками оповідань Гайнлайна та Бредбері.
«Алфавіт для андроїда»
Автор Олексій Декань
Видавництво ТУТ
Мова Українська
Кількість сторінок 168
Обкладинка Тверда
Ілюстрації Є
Рік видання 2022
Розмір 130×205 мм
Сайт knygarnya.com
«Алфавіт для андроїда» складається з 13 оповідань. Сюжет деяких можна трохи привідкрити, а про інші ж взагалі нічого ні скажеш, по це буде суцільний спойлер, тому взагалі не будемо це робити. Скажу лише, що початкові оповідання ніяк не пов’язані одне з одним, а тільки об’єднані загальною темою відносин людей з роботами та, що важливо, роботів з людьми. А от вже останні оповідання переплітаються, що створює щось на кшталт тонкої червоної сюжетної лінії, яка епічно завершується в епілозі. Подібний хід не новий, але чудово працює і якісно вписаний в саме цю збірку.
Вище я порівнював «Алфавіт для андроїда» з оповіданнями Бредбері та Гайнлайна. Проте ця збірка наводить і на інші, сучасніші та попкультурніші порівняння. Вона дуже схожа за стилістикою, настроєм та атмосферою з відомими антологіями «Любов, смерть і роботи» та «Чорне дзеркало». І якщо в другому випадку це стосується деяких епізодів з різних сезонів, то порівняння з «Любов, смерть і роботи» максимально близьке. Тому якщо вам подобається подібний формат та його візуальна частина, щось приблизно те саме тільки в текстовому варіанті вас чекатиме в збірці «Алфавіт для андроїда» Олексія Деканя.
В тутешніх оповіданнях є обережні, та не дуже, відсилання до відомих сучасних подій, включно з Україною, людей, речей та технологій. Згадуються Ілон Маск та його відправленні в космос автівки, а ще CyberTruck та робот Софія тощо. Також тут є посилання на інші твори Олексія Деканя, і тим хто їх вже читав буде приємно побачити знайомих героїв.
Самі ж оповідання сповненні глибокими сенсами, алюзіями, відсиланнями, філософією, науковою та соціальною фантастикою. Кожний твір по своєму чіпляє та створює емпатію якщо не з самими персонажами, бо за такий короткий час це майже неможливо, а з обраною автором темою чи проблемою. Тут є роздуми над майбутнім людства та машин, про наші з ними відносини та їхнє ставлення до нас. А ще Декань не раз показує та каже, що люди гірші за свої роботизовані створіння, що ми не заслуговуємо на них, а вони точно варті кращого майбутнього, ніж те, що в них буде з нами.
Майже кожне оповідання збірки «Алфавіт для андроїда» показує великі людські пороки, включно зі зверхністю, жагою помсти, байдужістю та жадібністю, бажанням постійно воювати, щось захоплювати та завжди через це сперечатися.
Я вже не раз казав, що головний недолік усіх подібних збірок це те, що якесь оповідання чи декілька комусь точно не сподобається. Але це перший випадок, коли вони мені усі сподобалися. Звичайно, якісь менше, а якісь більше, але загалом усе на гарному рівні і усе, особисто мені, зайшло. Але не значить, що зайде і вам, проте на це є непогані шанси.
«Алфавіт для андроїда» легко та швидко читається. Наявні 168 сторінок поглинаються буквально за три-чотири години. Цьому сприяють чудові відносини автора зі словом та короткі, яскраві оповідання. Проте подібного невеликого формату занадто мало, тому для когось це буде мінусом, бо такі гарні книжки не повинні так швидко закінчуватися.
Не можу не згадати серйозну якість видання з яскравою картинкою на обкладинці, що відразу каже про жанр та направленість книжки. Видання чудово зроблено, в нього новомодні колірні зрізи, картинки на форзаці, зручний для читання шрифт та багате оформлення самих сторінок. На них є різні тематичні малюнки QR-коди та ілюстрації, які зроблені під кожне конкретне оповідання. Не забули й про лясе.
Загалом я вже не раз казав про максимально серйозний підхід до роботи до своїх книжок у видавництва «ТУТ». Попри те, що вони просувають молодих українських письменників, тобто є шанс довго продавати наклади, але вони всеж роблять їх книжки дуже привабливими для читачів.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: