Дописи 19.09.2024 о 10:00 comment views icon

Застарілі міфи про комп’ютерну техніку в які час перестати вірити

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2024/09/wzb44nau3cgskwkk8w00kosko0go8ou-150x150.jpeg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2024/09/wzb44nau3cgskwkk8w00kosko0go8ou-150x150.jpeg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2024/09/wzb44nau3cgskwkk8w00kosko0go8ou-150x150.jpeg

Cyferuper

Автор | Стажор | Репутація Так собі | Карма 12

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

В наш час існує безліч міфів, пов’язаних із використанням електроніки: комп’ютерів, ноутбуків чи смартфонів. Здавалося б з розвитком галузі кінцеві користувачі повинні більше розумітися в девайсах, які вони купують. Але, на жаль, це далеко від дійсності.

Пройшли десятиліття з тих років, коли наші бабусі накривали телевізори килимками та хвилювалися, що твій Dendi посадить лампу кінескопа. Їх техніка вже стала історією, але з’явилися чергове покоління гаджетів, що принесли з собою нові міфи. В даному дописі я хотів перелічити декілька з них.

Міф 1 – Повне відключення пристроїв продовжує їх термін служби

Чомусь вважається, що кожен раз виключаючи техніку, чи переводячи її в режим сну, ви зможете продовжити її термін служби. Ця історія тягнеться ще з середини минулого століття, коли ті самі електролітичні конденсатори в радіотехніці могли деградувати (висихати) від постійної роботи. Так само як і ресурс вакуумних ламп був досить обмежений через схильність  до поступового зниження емісії катодів, вигоряння ниток розжарення, що призводило до погіршення їх характеристик та необхідності частої заміни.

Другий момент, пристрої рекомендувалось відключати через те, що в них не стояло питання енергоефективності та адекватного ККД (коефіцієнту корисної дії) тому вони могли споживати значну кількість електроенергії.

Приклад з життя

Певний час я займався ремонтом та обслуговуванням комп’ютерної техніки, тому назбирав досить непогану власну статистику.Наведу такий випадок: у 2007 році для фірми було зібрано 70 комп’ютерів на сокеті 775 зі швидкодійними на той час процесорами Core 2 Quad 6600. 65 з них відправилися на робочі місця, де їх використовували для рутинних клопотів, а 5 з них я налаштував для серверних задач. Їх я відправив працювати в режимі 24/7.

Комп’ютери в офісах були налаштовані на перехід в режим сну за побажанням начальства, через те, що використовувалися працівниками не щохвилинно. Тому час напрацювання порівняно з серверами був значно менший, ще й враховуючи те, що після робочого дня “офісники” вимикались. 

Онлайн-курс Front-end developer від Mate academy.
Закінчуйте курс з гнучким графіком Front-end developer та починайте заробляти вже через 7 місяців! Допоможемо з працевлаштуванням!
Отримати знижку на курс

Так от, станом на 2017 після десяти років служби картина була наступна: майже в усіх офісних комп’ютерах після 7 років роботи були замінені блоки живлення (ситуація з напругою була не дуже стабільною, стабілізаторів не використовували). В третини жорсткі диски вийшли з ладу або страждали так званими “битими секторами”. Десь 10% материнських плат потребували заміни конденсаторів (так звані “дутіки”) на процесорному живленні.

Як думаєте, яка ситуація з серверами? – Прямо протилежна! Вони до цього часу продовжують працювати, причому тільки на одному з них вийшов з ладу блок живлення, а “Дутіки” почали з’являтися тільки недавно. Жорсткі диски могли похвалитися відсутністю BAD секторів станом на 2020 рік, тоді їх замінили на SSD.

Причина такого стану речей полягає в тому, що комп’ютерна техніка боїться не стільки безперервної роботи, скільки нерівномірного навантаження і різкої зміни температурного стану своїх компонентів  (наприклад перегрів і різке перезавантаження).

При переходах від простою до різкого навантаження збільшується температура не тільки в самих мікросхемах та елементах обв’язки, а ще й на припої мікросхем та елементної бази. Коли кількість таких випадків досить часта та коливається в значній амплітуді, ми можемо отримати “не контакт” чи вихід з ладу мікросхеми.

Тоді процесор чи відеочіп потребує досить складної операції, так званий  Reball. Реболлінг – відновлення кульок припою, що знаходяться під електронними BGA-компонентами. 

Реальність:

Постійне вимкнення не тільки не продовжує термін служби, а ще й шкодить у деяких випадках. Блоки живлення персональних комп’ютерів продовжують працювати, навіть якщо ви завершили роботу Windows і продовжують подавати “дежурні” 5 вольтів на материнську плату. Та сама історія і з вашими лептопами, але вони ще й до того можуть розрядити акумулятор в нуль, бувши вимкненими. Тому дуже добре, коли є фізична кнопка вимкнення акумулятора на ноутбуці — це буде гарантією, що материнська плата знеструмлена за вийнятком, звісно, БІОС.

Онлайн-курс Front-end developer від Mate academy.
Закінчуйте курс з гнучким графіком Front-end developer та починайте заробляти вже через 7 місяців! Допоможемо з працевлаштуванням!
Отримати знижку на курс

Продовження строку служби вимкненого пристрою можливе тільки за умови його повного знеструмлення. Якщо гаджет містить акумулятор, для тривалого зберігання його потрібно розрядити до 60% і тримати окремо від самого пристрою. Звісно, температурний режим для якісного зберігання має бути кімнатної температури та з невисокою вологістю, в районі 50%.

Міф 2 – ПК та ноутбуки не потребують обслуговування поки на гарантії, як і смартфони (купив і забув)

З поширенням смартфонів багато користувачів почали вважати, що всі комп’ютерні пристрої, включаючи ПК та ноутбуки, також не потребують регулярного обслуговування. Смартфони, як правило, працюють стабільно без значного втручання користувача протягом тривалого часу, що створює хибне враження, що й інші комп’ютерні пристрої можуть функціонувати так само.

А потім починається плач та стогін домогосподарок: 

  • Мій ноутбук пропрацював місяць після гарантії та вмер.
  • Мій ноутбук пролежав виключеним місяць в машині та більше не включився
  • Я поставив лептоп на зарядку і тепер він показує чорний екран

Реальність:

Смартфони є більш цілісними та майже не містять рухомих елементів й можливостей для фізичного втручання. Крім того, середняки чи топові моделі є пило та вологозахищеними. ПК та ноутбуки від середнього класу швидкодійніші за смартфони та споживають більше енергії. Через це вони потребують уважнішого догляду, окрім хіба що енергоефективних офісних варіантів до 65 Ватт.

Проте мале енергоспоживання не є гарантією, адже може стояти неякісна система охолодження, неграмотне компонування (коли, наприклад в зону нагріву попадає M.2 SSD накопичувач, що й без того гріється). 

Також нерідко на заводі одна й та сама модель лептопа може комплектуватися різними термопрокладками та термопастами, що не завжди якісні.

Якщо ПК часто прощає помилки завдяки великому об’єму внутрішнього простору, то в ноутбуці погане охолодження та засохлі термопрокладки гарантовано відправлять його на той світ. 

Проте — це не значить, що комп’ютер не потребує обслуговування і контролю. Система охолодження також потребує періодичної чистки, заміни термопасти, а відеокарти ще й термопрокладок. До них додаються високопродуктивні чипсети (що часто ховаються під радіаторами) та швидкісні накопичувачі також вимагають до себе уваги.

Правилом хорошого тону вважається виведення інформації про температурні показники в трей ОС, у віджети або фізично — незалежно від ОС. Це вбереже вас від потенційних проблем, коли температура вийде за робочий діапазон. Причому треба звертати увагу на так званий HotSpot.

Сучасні лептопи грішать тим, що намагаються витиснути максимум різноманітним “турбобустами”. Пару сотень зайвих мегагерців призводять до додаткового тепловиділення і перегріву.

Хоч кремнієві чіпи не бояться температур 80-95, але постійний перегрів та охолодження веде до утворення мікротріщин в припої, а також може призвести до деградації самого кристала. Крім того, високі температури з особливим завзяттям відправлять на той світ акумулятор вашого ігрового ноутбука.

Тому я раджу користуватись програмою ThrottleStop, щоб вгамувати вогнедишний процесор та MSI Afterburner для тонкого налаштування відеокарти.

Міф 3 – Оновлення програмного забезпечення критично необхідне

Багато рожевих поні користувачів думають, що оновлення програмного забезпечення потрібно встановлювати негайно, як тільки вони стають доступними. Вважається, що це допомагає забезпечити найкращу продуктивність, безпеку та стабільність роботи пристроїв. У багатьох випадках ця думка підкріплюється повідомленнями від виробників та розробників, які часто наполягають на важливості негайного оновлення.

З часом нас взагалі поставили перед фактом: ніхто не питає тебе, чи хочеш ти завантажити оновлення, в кращому випадку вибери час, коли його встановити.

Якщо ми згадаємо старі операційні системи Windows, то там у нас був вибір. В самих налаштування ОС можна було вимкнути перевірку та встановлення оновлень цілком легально. Тепер для цього потрібно лізти в реєстр, відключати служби або ставити сумнівне програмне забезпечення, щоб цей клятий Windows 11 перестав оновлюватися в негодящий момент.

Мало того, відключаючи служби оновлення, ми можемо викликати певні ситуації, коли те чи інше програмне забезпечення відмовиться встановлюватись або буде сваритися на відсутність можливості встановити необхідні залежності. Ось такі реалії сьогодення.

Тут треба згадати “Перше правило системного адміна”, яке говорить: не ремонтуй те, що працює!

Тобто, якщо домашня система стабільно функціонує, не треба робити додаткових втручань. Вийнятком можуть служити випадки виправлення критичних систем безпеки або додавання необхідних вам функцій.

Але чому не зробити цей процес вибірковим, Майкрософт? Чорти б вас забрали!

Що мене особливо бісить, так це те, що оновлення того самого Windows постійно змінюють користувацький інтерфейс. Те, що здавалося б знаходилось на своєму місці тепер не зрозуміло де.

А за те, що Майкрософт хоче повністю випиляти раритетну панель задач їм приготований окремий казан у пеклі. Тут в наявності купа налаштувань, де нічого не працює, зате є довідка Microsoft – де цей пункт ви можете знайти. Не дивно, що Лінукс нещодавно досяг рекордної частки в 4,4%. 

Реальність: 

Нещодавно випущені оновлення можуть містити недопрацьовані функції або нові помилки, які не були виявлені під час тестування. Це може негативно позначитися на продуктивності або навіть викликати серйозні проблеми в роботі пристрою. Хоча оновлення програмного забезпечення можуть бути важливими для безпеки та стабільної роботи пристроїв, не всі вони є критично необхідними. 

Користувачам варто уважно підходити до цього питання, оцінюючи, які з них є дійсно важливими для конкретного використання. Рекомендується читати примітки до їх випуску, відстежувати відгуки користувачів і, якщо можливо, відкладати встановлення до тих пір, поки не стане відомо про абсолютну стабільність. Такий підхід допоможе уникнути потенційних проблем.

Я планую продовжити цей допис згодом, адже міфів залишилось дуже багато. Як вам такий формат?

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: