У широкий прокат виходить український фільм «Сторонній» від режисера Дмитра Томашпольського. Стрічка вже стала популярною за кордоном, тож і нам прийшов час оцінити сюрреалістичний горор, який знято за підтримки Державного агентства України з питань кіно.
«Сторонній»
Жанр горор, детектив
Режисер Дмитро Томашпольський
В ролях Анастасія Євтушенко, Сергій Калантай, Дар’я Трегубова
Студії Gagarin Media Film Company
Рік виходу 2019 (в Україні 2021)
Сайт IMDb
Фільм був готовий до показу ще у 2019 році – саме тоді почалася його конкурсна історія. Стрічка взяла участь у 22 міжнародних кінофестивалях і отримала 11 нагород. Серед них відзнаки Міжнародного кінофестивалю фантастики, горорів та фентезі в Боготі (найкраща режисура, найкращий сценарій, найкращий оператор, найкращий художник-постановник та найкращий художній фільм в категорії SCI-FI). Більш того, за версією британського видання The People`s Movies, «Сторонній» увійшов до топ-20 найкращих фільмів жахів минулого року.
Зараз фільм закінчив фестивальну кампанію, тож слідом за Колумбією, США, Норвегією, Японією, Південною Кореєю та іншими країнами його нарешті побачать в Україні. Слід одразу сказати, що це видовище припаде до душі далеко не всім глядачам, та навіть не всім відданим фанатам горорів.
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/2-17-770x319.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/1-17-770x324.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/3-15-770x324.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/4-13-770x323.jpg)
Спочатку просто подивіться трейлер. Якщо вам подобається його естетика, якщо ви любите дивні сюжети, якщо ви добре сприймаєте сюрреалізм, якщо ви допускаєте будь-які жанрові експерименти, що можуть залишитися без пояснення, то вам обов’язково слід побачити стрічку «Сторонній». В історії українського кіно ще не було подібного витвору, який міг так майстерно зачаровувати та повністю збивати з пантелику.
Отже, фільм починається, коли команда синхронного плавання безслідно зникає у басейні прямо під час виступу перед трибунами, заповненими глядачами. Через деякий час трапляється схожий інцидент – пацієнтка водолікарні пропадає під час приймання хвойно-перлинної ванни. За розслідування дивних випадків береться інспектор Глуховська, у кар’єрі якої немає жодної нерозкритої справи. Та, здається, цього разу Глуховська побачить докази, які відкриють те, чого вона зовсім не шукала.
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/5-13-770x319.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/6-12-770x324.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/7-8-770x325.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/8-7-770x346.jpg)
Власне, з перших кадрів «Стороннього» стає очевидно, що режисер-сценарист Дмитро Томашпольський та оператор-постановник Сергій Смичок створюють особливу атмосферу, заради якої фільм хочеться дивитися і дивитися.
По-перше, це продумані ракурси, які перетворюють реально існуючий санаторій-профілакторій «Хвиля» на неймовірно чудернацький заклад, де людей чи то лікують, чи то навіки позбуваються від них (санаторій доповнюють локаціями, що належать «Київводоканалу» – вони також перетворюються на лякаюче привабливі місця, якими час від часу крокують незнайомці у жовтих скафандрах). По-друге, у стрічці є своя особлива естетика, яка помітна не тільки в інтер’єрах, але й в одязі головної героїні, а також у зовнішньому вигляді другорядних персонажів.
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/11-3-770x324.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/9-3-770x325.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/10-3-770x326.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/12-3-770x327.jpg)
До речі, акторка Анастасія Євтушенко, яка грає суворого інспектора, виявляється чудовим провідником у цей химерний світ. Вона на якийсь час оселяється у водолікарні та намагається займатися пошуком доказів, не дивуючись майже нічому (навіть книжці, присвяченій чханню). Іноді творці фільму залишають її в неймовірно дивакуватих ситуаціях, які зрежисовані з гумором, та інспектор залишається непохитною, кажучи містицизму коронну фразу «розберемося».
Говорячи про сюжет, слід згадати про те, що «Сторонній» починається із цитати горор-письменника Говарда Лавкрафта. Тож із самого початку нам натякають на те, що глядач побачить те, що може вийти за рамки звичного світосприйняття. Та навіть більше – режисер продемонструє те, що буде важко опанувати та майже неможливо пояснити, проте у кожного все одно сформується своє бачення історії.
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/13-3-770x317.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/14-3-770x328.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/15-2-770x367.jpg)
![1](https://itc.ua/wp-content/uploads/2021/08/16-2-770x321.jpg)
Здається, що Дмитро Томашпольський на якийсь час закликає нас позбутися раціонального мислення (дозволивши собі повірити у парадокси, побачити еротизм в картинах, що оживають, та навіть звикнути до того, що десь поряд існує людина-амфібія, яка уважно спостерігає за людьми). Попри це, фільм все ж таки має зрозумілу фінальну мету – хоч пригода інспектора була абсурдною, та вона все ж дещо змінила.
Тож, якщо ви зацікавилися, не пропустіть стрічку «Сторонній» у кіно. Вам буде здаватися, що ви задрімали, прочитавши збірку коротких горор-оповідань, від чого в голові змішалися усі дивні моменти із різних сюжетів. Та це одне із тих сновидінь, яке захочеться запам’ятати, хоч і переказати його комусь буде дуже складно.
Сообщить об опечатке
Текст, который будет отправлен нашим редакторам: