Новини Наука та космос 29.04.2022 о 09:54

Створено найкрихітніші у світі шестірні довжиною 1,6 нм: вони потрібні для роботи молекулярних машин та нанороботів

Тетяна Нечет

Автор новин

Пристрої стають все мініатюрнішими й для них потрібні крихітні деталі. Дослідники з Університету Ерлангена-Нюрнберга (FAU) у Німеччині зробили найменше у світі робоче зубчасте колесо.

Ця хімічна шестерня потрібна для роботи молекулярних машин та нанороботів. Вона допоможе створювати електронні компоненти, транспортувати ліки всередині людського тіла, маніпулювати окремими клітинами чи молекулами. З цією метою вчені розробили нанорозмірні версії багатьох деталей, таких як двигуни, поршні, насоси та пропелери. Вчені FAU додали до цього списку зубчатку. Вона складається з двох взаємопов’язаних компонентів, у тому числі молекули триптицена зі структурою, схожою на пропелер, і перпендикулярної до нього пласкої секції молекули тіоіндиго (пластина золотистого кольору). Дослідження опубліковано в журналі Nature Chemistry.

Разом вони працюють як редуктор. Пара має передавальне число 2:3. Тому коли пластина повертається на 180 градусів, пропелер повертається лише на 120 градусів. Весь пристрій містить 71 атом і має довжину 1,6 нанометра. Таким чином, це найменший робочий механізм на сьогодні.

Створено найкрихітніші у світі шестірні довжиною 1,6 нм: вони потрібні для роботи молекулярних машин та нанороботів

Систему можна легко вмикати та вимикати за допомогою світла, за що вона отримала назву молекулярного фотопристрою. Вперше молекулярні механізми вдалося контролювати безпосередньо, а не просто спостерігати пасивний рух. Молекулярний фотопристрій дозволить створювати більш універсальні наномеханізми та прокладе шлях до нових систем нанорозмірних редукторів, які можуть передавати рух на великі відстані, у різних напрямках та з різною швидкістю, як і макромасштабні аналоги.

«Теорія гіперпростору – це математичний трюк»: український фізик, який допоміг відкрити бозон Хіггса


Завантаження коментарів...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: