Новини Наука та космос 20.03.2023 о 12:44 comment views icon

Біодрук виходить на новий рівень — гнучкий 3D-принтер відновлює пошкоджені тканини всередині людського тіла

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Тиждень ШІ на ITC.ua за підтримки

На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.

Дослідники з Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї розробили гнучкий 3D-біопринтер, який може наносити органічний матеріал на тканини людського тіла зсередини. На відміну від інших підходів до біодруку — ця система мінімально інвазивна й у майбутньому допоможе уникнути великих операцій або видалення органів.

Принтер F3DB розроблений у вигляді роботизованої руки, поєднаної катетером з гнучкою друкувальною голівкою. Механізм має діаметр, подібний до діаметра ендоскопа (приблизно 11-13 міліметрів) — досить малий для введення через рот або задній прохід. Крім того, пристрій може розприскувати струмені води на цільову ділянку, а сопло друкувальної голівки виконувати роль електричного скальпеля. Команда сподівається, що цей багатофункціональний підхід у майбутньому стане універсальним інструментом (розріз, очищення та друк) для мінімально інвазивних операцій.

Біодрук виходить на новий рівень — гнучкий 3D-принтер відновлює пошкоджені тканини всередині людського тіла
Прототип 3D-біопринтера. Джерело: UNSW SYDNEY

Роботизована рука працює за допомогою гідравлічної системи, що складається з трьох сильфонних приводів з м’якої тканини. Вони своєю чергою запускаються спеціальними шприцами з приводом від двигуна постійного струму, які перекачують воду. Гнучка друкувальна головка дозволяє друкувальному соплу рухатися в трьох напрямках, як у звичайного настільного 3D-принтера. Крім того, пристрій містить мініатюрну камеру, яка дозволяє хірургу слідкувати за процесом в режимі реального часу.

Дослідницька група провела свої перші лабораторні випробування з використанням шоколаду та рідкого силікону. Пізніше пристрій протестували на нирці свині та всередині надрукованої товстої кишки.

«Ми бачили, як клітини росли щодня і збільшились в чотири рази на сьомий день, в останній день експерименту. Результати показують, що F3DB має потужний потенціал для перетворення в універсальний ендоскопічний інструмент», — сказав Тхань Нхо До, один з керівників групи та старший викладач Вищої школи біомедичної інженерії Університету Нового Південного Уельсу.

До початку реального застосування у людському тілі пройде щонайменше 5-7 років — до цього вчені вивчать та випробують використання принтера на тваринах.

Дослідження було опубліковане в лютому у журналі Advanced Science.

Джерело: Engadget, IEEE Spectrum

Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: