Новини Наука та космос 16.06.2023 о 16:41 comment views icon

Нова МКС на базі Starship. NASA співпрацюватиме зі SpaceX, Blue Origin і ще 5 компаніями у розробці нових орбітальних станцій

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Тиждень ШІ на ITC.ua за підтримки

На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.

NASA обрало компанії для участі у програмі Collaborations for Commercial Space Capabilities-2 (CCSC), яка спрямована на розробку нових комерційних космічних станцій та технологій на низькій навколоземній орбіті (LEO). Перша ітерація CCSC була запущена в грудні 2014 року, коли агенція уклала контракти з ATK, Final Frontier Design, SpaceX і United Launch Alliance.

Для участі у другій ініціативі NASA обрала 7 американських компаній:

  • Blue Origin – для розробки комерційних транспортних можливостей, які забезпечать доступ США до орбіти для доставлення екіпажу та інших місій.
  • Northrop Grumman Systems Corporation – забезпечить автономні та роботизовані технології для проведення комерційних наукових досліджень і виробничих можливостей на LEO.
Ілюстрація концепту стійкої платформи Northrop Grumman на низькій навколоземній орбіті.
Ілюстрація концепту стійкої платформи Northrop Grumman на низькій навколоземній орбіті.
  • Sierra Space Corporation — для розвитку комерційної екосистеми на орбіті, включно з космічним транспортом наступного покоління, інфраструктурою в космосі та космічними об’єктами, які можна розширювати та адаптувати.
  • Корпорація Space Exploration Technologies (SpaceX) — забезпечить наростальний портфель технологій із найближчою еволюцією Dragon і одночасною розробкою Starship. Останній також може використовуватися як ключовий елемент майбутньої модульної орбітальної станції.

  • Special Aerospace Services — для створення технологій обслуговування в космосі, силових установок і роботизованих технологій: автономних маневруючих блоків (AMU) і систему Astronaut Assist-AMU, які призначені для безпечного складання комерційних пунктів призначення на низькій навколоземній орбіті, обслуговування та інспекції космічних систем.
  • ThinkOrbital Inc. — для розробки ThinkPlatforms: самозбірних, одноразових, великомасштабних орбітальних платформ для широкого спектра застосувань на низькій навколоземній орбіті, включно з космічними дослідженнями, виробництвом та місіями астронавтів; та CONTESA – технології зварювання, різання, контролю та адитивного виробництва, яка допомагатиме у великомасштабному виробництві в космосі.
Ілюстрація проєкту ThinkPlatform від ThinkOrbital на низькій навколоземній орбіті.
Ілюстрація проєкту ThinkPlatform від ThinkOrbital на низькій навколоземній орбіті.
  • Vast Space LLC – співпраця над технологіями та операціями, необхідними для станцій, що працюють в умовах мікрогравітації та штучної гравітації. Включно з місією Haven-1, яка забезпечить середовище мікрогравітації для перебування екіпажу, проведення досліджень і виробництва в космосі.
Майбутня станція Haven-1, яка обертатиметься створюючи штучну гравітацію і спочатку працюватиме як автономна одиниця, а пізніше стане одним з модулів майбутньої 100-метрової станції Vast.
Майбутня станція Haven-1, яка обертатиметься, створюючи штучну гравітацію, і спочатку працюватиме як автономна одиниця, а пізніше стане одним з модулів майбутньої 100-метрової станції Vast.

Раніше США, Японія, Канада та країни-учасниці ESA (Європейського космічного агентства) підтвердили, що підтримуватимуть роботу Міжнародної космічної станції до 2030 року, а росія заявила, що планує це робити принаймні до 2028-го.

Нині американська космічна агенція фінансує розробку кількох концепцій приватних космічних станцій, сподіваючись, що принаймні одна з них буде запущена до того, як МКС зустріне свій кінець у вогняному (але контрольованому) повторному вході в атмосферу Землі. У торішній доповіді NASA було сказано, що економія від переходу з МКС до комерційних платформ як місця для співпраці та наукових досліджень оцінюється приблизно в $1,3 млрд у 2031 році та збільшиться до $1,8 млрд до 2033 року.

Нове співробітництво передбачає, що компанії залучать власний капітал для реалізації космічних комерційних проєктів спільно з NASA, використовуючи знання та досвід агенції.

Джерело: NASA

Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: