Новини Наука та космос 05.10.2022 о 14:21 comment views icon

Нобелівську премію з хімії присудили за розробку клік-хімії та застосування її реакцій в живих організмах

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg

Катерина Даньшина

Авторка новин ITC.ua

Баррі Шарплес та Мортен Мелдал заклали основу нової функціональної форми хімії — клік-хімії, а Керолін Бертоцці почала використовувати її в живих організмах.

Хіміками давно рухає бажання будувати дедалі складніші молекули. У фармацевтичних дослідженнях це часто використовується при штучному відтворенні природних молекул з лікувальними властивостями. Корисних молекулярних конструкцій створено чимало, але для їх виробництва, зазвичай, потрібно багато часу й коштів.

«Премія 2022 року з хімії спрямована на те, щоб не ускладнювати речі, а працювати з тим, що легко та просто. Функціональні молекули можна побудувати навіть прямим шляхом», — каже Йохан Оквіст, голова Нобелівського комітету з хімії.

Спростити процес взявся американський учений-хімік Баррі Шарплес, тепер уже двічі лауреат Нобелівської премії з хімії (2001 року Шарплеса спільно з Редзі Ноєрі та Вільямом Ноулзом відзначили «за створення хіральних каталізаторів окисно-відновлювальних реакцій). Майже у цей час Баррі придумав концепцію клік-хімії – поняття, яке описує хімічні реакції, пристосовані для швидкого і надійного отримання хімічних речовин шляхом з’єднання окремих маленьких елементів. Клік-хімія була задумана як наслідування природи, яка також створює сполуки з модульних елементів – по суті, це форма простої та надійної хімії, де реакції протікають швидко та виключаються небажані побічні продукти.

MOTION DESIGN.BASIS.
13 занять, щоб підвищити ціну на ваші дизайни.
Зареєструватися

Трохи пізніше Шарплес і професор Копенгагенського університету Мортен Мелдал незалежно один від одного представили клік-реакцію, що найчастіше використовується зараз – азид-алкінове циклоприєднання (реакція між азидами і алкінами з утворенням триазолів) з використанням мідного каталізатора (CuAAC).

При використанні такого каталізатора реакція прискорюється приблизно в 107 разів, що дозволяє проводити її при температурах, близьких до кімнатної, а відповідно значно спрощує хімічний процес. Також для процесу можна використовувати більш широкий спектр розчинників, включаючи звичайну воду. Цей спрощений варіант зараз широко використовується, у тому числі при розробці фармацевтичних препаратів і для побудови карт ДНК.

Далі за справу взялася Керолін Бертоцці та розробила свої клік-реакції, які можуть працювати навіть усередині живих організмів, і використовуватися для створення карт важливих, але невловимих біомолекул – гліканів. Розроблені Керолін реакції протікають усередині живих систем, не заважаючи природним біохімічним процесам. Клік-реакції вже використовували для розробки ліків від раку, які зараз проходять клінічні випробування.

Премію буде розділено між трьома лауреатами порівну.

Торішню премію з хімії здобули Беньямін Ліст та Девід Макміллан за розвиток асиметричного органокаталізу. У 2020 році премію отримали Емануель Шарпеньтьє та Дженніфер Дудна — за метод редагування геному CRISPR/Cas. У 2019 році Нобелівської премії з хімії були удостоєні Джон Гуденаф, Стенлі Віттінгем та Акіра Йосіно за створення літій-іонних батарей. У 2018 році премію з хімії присудили Френсіс Арнольд — «за спрямовану еволюцію ферментів», а також Джорджу Сміту та Грегорі Вінтеру — «за фагове відображення пептидів та антитіл».

Відео з оголошенням про присудження Нобелівської премії з хімії 2022 року:

  • У період із 1901 по 2022 рік було присуджено 114 Нобелівських премій з хімії;
  • 25 премій з хімії поділено між двома лауреатами;
  • 8 жінок було нагороджено премією з хімії;
  • Фредерік Сенгер і Баррі Шарплес двічі отримали премії з хімії;
  • 35 років – вік наймолодшого лауреата з хімії Фредеріка Жоліо (був удостоєний Нобелівської премії у 1935 році), 97 років – вік найстаршого лауреата з хімії та найстаршоного лауреата серед всіх номінацій Джона Б. Гуденафа.
  • Нобелівський тиждень розпочався 3 жовтня. Першим оголосили лауреата премії з медицини та фізіології – ним став шведський біолог Сванте Паабо, який розшифрував геном неандертальця та визначив, коли відбувся перший контакт гомінінів з Homo sapiens. 4 жовтня оголосили лауреатів з фізики - Ален Аспект, Джон Клаузер та Антон Цайлінгер провели новаторські експерименти із заплутаними квантовими станами.
  • 6 жовтня буде оголошено лауреатів Нобелівської премії з літератури, 7 жовтня назвуть лауреата премії миру, а 10 жовтня «нобелівський тиждень» завершиться присудженням премії з економіки Альфреда Нобеля, заснованої Банком Швеції.
  • Розмір Нобелівської премії у 2022 році становить 10 мільйонів крон (близько 900 тисяч доларів за поточним курсом).

Триває конкурс авторів ІТС. Напиши статтю про розвиток ігор, геймінг та ігрові девайси та вигравай професійне ігрове кермо Logitech G923 Racing Wheel, або одну з низькопрофільних ігрових клавіатур Logitech G815 LIGHTSYNC RGB Mechanical Gaming Keyboard!


Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: